Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10920 odpowiedzi:
  • Kinga80 kochana dzięki za odpowiedź.  Moich wyników nie ma histopatologicznych nadal, dopiero po świętach więc święta będę miała nieciekawie.  Próbuje się trochę ogarnąć żeby nie były do końca zepsute. Zobaczymy co będzie.... jaka decyzję podejmie lekarz. Ja już więcej dzieci nie planuje więc niech robią co chcą żebym tylko była zdrowa bo mam dla kogo żyć. 

  • Kinga80 kochana dzięki za odpowiedź.  Moich wyników nie ma histopatologicznych nadal, dopiero po świętach więc święta będę miała nieciekawie.  Próbuje się trochę ogarnąć żeby nie były do końca zepsute. Zobaczymy co będzie.... jaka decyzję podejmie lekarz. Ja już więcej dzieci nie planuje więc niech robią co chcą żebym tylko była zdrowa bo mam dla kogo żyć. 

  • Rozumiem Twój stres, sama przed każdym wynikiem histopatologicznym trzęsłam się jak galareta. Co by nie było, będzie dobrze, konizacja jest do zniesienia, szybko jest się w domu, ja tylko raz prosiłam o przeciwbólowy, potem nie było potrzeby, a i operację usunięcia macicy da się  przeżyć, ja byłam 4 dni na przeciwbólowych, po 10 dniach sama jeździłam samochodem. Głowa do góry, odsuń złe myśli i spędź miło święta z rodziną. Trzymam kciuki za wynik.

  • Magia Bożego Narodzenia  nigdy się nie kończy,  a jego największym darem  są rodzina i przyjaciele. Najlepsze życzenia z okazji Świąt! Dużo zdrowia dziewczyny

  • Kasiulka86 ja przy takim wyniki 5 lat temu miałam wysoką konizacje. Bronilam się przed wycięciem macicy. 

  • Witam miejmy nadzieję że taką samą decyzję podejmją lekarze. Niby więcej dzieci nie planuje ale mimo wszystko będę się bronić przed radykalną. Miejmy nadzieję że 27 będą wyniki. Na razie na czas świąt oczysciłam umysł i obiecałam sobie że te święta będą wyjątkowe i nie zamierzam zaprzątać sobie głowy. Jeszcze raz wesołych świąt 😁

  • mój lekarz po 1 nieudanymi leepie rok temu powiedział , że kobietom w moim wieku, miałam 27 lat , macice trzeba oszczędzać jeśli jest taka możliwość , w przypadku hsil tylko w szyjce zaleca raczej całkowita amputację szyjki niż wycięcie macicy , bo ta druga to jest juz operacja która niesie za sobą przykre skutki , może nie od razu może po latach , moja znajoma nieco starsza bo 32 letnia po usunięciu macicy nigdy nie wróciła do dawnej aktywności , a była wyjątkowo aktywną osobą, brała udział w amatorskich zawodach sportowych itp. niestety dopadło ją też nietrzymanie moczu ,a na jajnikach pojawiły się torbiele , których nigdy wcześniej nie miała . To nie jest tak ze macica jest potrzebna tylko tym co planują dzieci , po usunięciu macicy naruszona jest statyka pozostałych narządów w miednicy , gorzej ukrwione są jajniki itd. Oczywiście nie odradzam operacji osobom, u których jest ona bezwzględnie konieczna , ale jeśli jest to jeden z proponowanych wariantów leczenia warto się poważnie zastanowić.

  • Oczywiście Agnieszka masz rację, jeśli wskazania do histerektomii są bezdyskusyjne , mam na myśli głównie nowotwory, to nie należy się zastanawiać, życie i zdrowie przede wszystkim , nawet z powikłaniami jeśli wystąpią można sobie radzić

  • Cześć dziewczyny, zaczne od życzeń  swiątecznych dla Was,mam nadzieje że każdej  Was udalo sie chociaż na chwilke odsapnąć i zapomnieć o problemach.

    Moja histroria nie różni sie znacząco od Waszych, przeczytałam  forum, oczywiście  znalazłam cześć  odpowiedzi na dreczace mnie pytanie, ale wciaz mi mało,  postanowilam napisać .

    Zaczeło sie od niewinnego  badania cytologicznego z testem na wirusa hpv.

    Wynik pozytywny hpv wysokogenny, okej to nic, lekarz zaproponowal mi kolejny wynik z materialu ktory zostal  juz wczesniej pobrany(nie wiem jak to sie nazywalo, a nie mam przy sobie wynikow)

    Wynik wyszedl dobry, lecz wezwano mnie na konsultacje, lekarz zaproponowal zabieg kolposkopi, tak dla pewnosci, pobrano 16 wycinkow, powierzchnia szyjki bardzo  zmieniona Cin 1 cin 2 i kilka Cin3 HSIL.

    Dopiero ta diagnoza zwalila mnie z nog zaproponowano mi konizacje szyjki, po nowym roku, oczywiscie pojde na nia bez dwoch zdan, ale po wyjściu  od lekarza (bo u niego oczywiscie bedac w szoku nie mialam wielu pytan ) narodzilo mi sie w glowie setki pytan, dodatkowo Internet  nie pomogł googlowane przezemnie hasla niestety nie sprawily ze jest mi lepiej. Zanim spotkam sie z lekarzem po nowym roku moge juz zwariowac, gdyz nic nie robie tylko szukam i czytam po nocach, wierze ze może  Wy, dziewczyny które  to przeszly lub wlasnie przechodzą odpowiedza chociaz na kilka z nich.

    Bede bardzo wdzięczna. 

    1.Czy konizacja niszczy wirusa?
    2.Jeśli tak, co jeśli znow zarazę się od partnera.
    3. Co jeśli po konizacji znow będę miała Cin 2,3?
    4. Co jeśli po konizacji cin1(bo tego sie nie wycina) przekształci się w Cin 2
    5. Jak duże jest ryzyko powstania raka?
    6 ile razy można zrobić konizacja czy nie lepiej wyciąć cala szyjke?
    7 jeśli rak rozwija się około 7 lat a niewiadomo ile już chodzę z tym wirusem to czy mogę już być blisko powstania  raka?
    8 Czy głębsze badanie może wykazać że nie mam Cin 3 tylko jednak raka?
    9 skoro miałam cytologia regularnie dlaczego mam po 1 roku cin3
    10. Czy już wiecznie będę musiała walczyć z wirusem i robic konizacje ,czytałam że bardzo często powraca i trzeba być czujnym przez 25 lat
    11 dlaczego dziewczyny pisza ze po konizacji mają histopatologiczne badanie i Cin 2
    12 czy Cin2 moze odrazu przerodzić się w raka inwazyjnegi
    13. Czy mój cin3 moze sie okazać czymś gorszym niż cin3
    14. Czy powinnam zrobic jakies dodtakowe badania typu zbadac wezly  itd(czy nie ma przeżutów.

    Wiem ze niektore pytania pewnie sa śmieszne, ale licze na Waszą  wyrozumialosc dziewczyny . 

    Dzieki:) 

  • Witaj Sabrinka , Tobie również najlepsze życzenia , zdrowia i spokoju w nadchodzącym roku.

    Postaram się odpowiedzieć wg mojego stanu wiedzy na Twoje pytania 

    1. Według większości lekarzy , z którymi miałam styczność niestety nie , konizacja służy leczeniu ogniskowych zmian powstałych na skutek działalności wirusa.

    2. Istnieje taka możliwość , podobno ogranicza ją stosowanie prezerwatyw , ale nie eliminuje to ryzyka całkowicie .Jako nosicielka wirusa tak czy inaczej musisz poddawać się częstszej kontroli ginekologicznej .

    3. Wówczas wykonuje się ponowną konizację , starszym pacjentkom, które mają dzieci proponuje się też usunięcie macicy .

    4. To na pewno zostanie to w porę wykryte , po konizacji powinnaś wykonywać cytologie co 3-6 miesięcy .

    5. Jeśli zmiany zostały wykryte na poziomie  dysplazji ryzyko raka tego płaskonabłonkowego jest praktycznie żadne . Czy miałaś pobierane wyskrobiny z kanału szyjki i jamy macicy ? Jest tylko jeden rodzaj raka szyjki macicy , tzw. rak gruczołowy , którego rozwój zaczyna się głębiej w kanale i może go nie wyłapać standardowa cytologia . Po konizacji będziesz  wiedziała więcej .

    6. Konizację leep można robić kilka razy , wszystko zależy od głębokości zmian . Usunięcie już na samym początku całej szyjki z dużym marginesem , może oznaczać że jeśli zmiany powrócą do usunięcia pozostanie już tylko macica . Usunięcie całej szyjki na samym początku nie gwarantuje że zmiany nie powrócą.

    7. Cin 3 to jest już etap morfologicznie bliski powstania raka inwazyjnego , w zasadzie morfologia cin 3 i cis ( raka w miejscu- jeszcze nieinwazyjny ) niczym się od siebie nie różni , w nowej nomenklaturze ujmuje się obydwa etapy pod nazwą HSIL, inwazja powstaje wtedy kiedy jest naciek nowotworu w podścielisku nabłonka. Nie oznacza to jednak że za chwilę będziesz miała raka , dysplazja może się utrzymywać w niezmienionej postaci przez wiele lat.

    8. Teoretycznie może , jest jeden rodzaj raka tzw. rak gruczołowy , który rozwija się głęboko w kanale , często nie wykrywają  go ani standardowa cytologia ani badania kolposkopowe.

    9. 30% wyników cytologii - tej zwykłej, daje wynik fałszywie ujemny , mimo istniejących już zmian , dlatego osobom , które kiedykolwiek miały cytologię w grupie 3 zaleca się cytologię płynną LBC- jest ona dokładniejsza i wykrywa więcej zmian. Ważne jest też same pobranie materiału - koniecznie szczoteczką , nie patyczkiem, prawidłowo pobrana próbka powinna zawierać komórki endocerwikalne .

    10. Nie jest tak że wiecznie będziesz musiała walczyć , mam koleżanki u których dysplazja wróciła dopiero po kilkunastu latach od ostatniej konizacji . Jedno jest pewne , będziesz musiała się częściej badać .

    11. Po koniacji dokonuje się oceny histopatologicznej wyciętego materiału , czasem okazuje się że zmiany są mniej zaawansowane niż wskazywał na to histopat wycinków .

    12. cin 2 musi najpierw przejść fazę cin3/cis , dopiero kolejny etap to rak inwazyjny 

    13. Może , ale nie martw się na zapas. To się rzadko zdarza,

    14. Na razie nie . Jeśli jesteś pod opieką ginekologa onkologa słuchaj jego zaleceń.



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat