Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10911 odpowiedzi:
  • 2 miesiące temu

    To oznacza, że prawidłowy cykl komórkowy został zaburzony przez wirusa HPV. Genom wirusa został wbudowany do komórki. Taka komórka nie da rady się już wyleczyć. Ja miałam dodatni wynik już z próbki cytologii, więc już z próbki pobranej w biopsji (podczas kolposkopii) nie robili tego badania. Rok wcześniej miałam też złą cytologię płyną i dodatni wynik genotypowanie hpv na wiele typów w tym 16,ale test p16...ujemny. Rok obserwacji i po roku nadal zła cytologia, nadal obecny hpv i ten test też dodatni (wrzesień 2022)Później kolposkopia, wynik i zabieg w grudniu 2022.

    Pół roku po zabiegu cytologia w porządku, brak wirusa. Kolejne pół roku i genotypowanie ujemne, a na wynik samej cytologii jeszcze czekam. 

    Jestem zaszczepiona trzema dawkami Gardasil9. Takie zalecenie lekarki. 

  • 1 miesiąc temu

    Dziewczyny, kobietki, czy któraś z Was w opisie cytologii miała coś takiego: „nieprawidłowe komórki nabłonka - nie można wykluczyć HSIL”? Czy Wasze opisy jednoznacznie wskazują w rozpoznaniu HSIL? 

  • 1 miesiąc temu

    U mnie w żadnej cytologii z tych złych nie było HSIL. Zawsze LSIL. Dopiero w materiale z biopsji się pojawiło i później po konizacji też. 

  • 1 miesiąc temu

    Sabik1 ja mialam jednoznacznie stwierdzone HSIL. Jednak cytologia to cytologia. Dopiero wycinki potwierdza w 100% ktora z nas z czym ma do czynienia. 

  • 1 miesiąc temu

    patka 36 maja123 ewelaaa - jestem tu od wczoraj i jestem z Torunia. Kolposkopię mam we wtorek. Czy możecie napisać do mnie? Odezwać się…będę wdzięczna. Dla mnie ten wynik cytologii to jak grom z jasnego nieba, tym bardziej, ze 10 miesięcy temu była idealna. Trzy tygodnie temu miałam biopsję piersi - na szczęście wlokniak, a 6 lat temu ba raka zmarł mi mąż. Sama wychowuję dwie córki, wiec chyba nie trudni wyobrazić sobie co teraz czuję i co mam w głowie. Czy większość przypadków z tego forum to przypadki zakończone szczęśliwie? Ktoś ma tu jakiś przegląd? 

  • 1 miesiąc temu
    Visena85 napisał:

    Sabik1 ja mialam jednoznacznie stwierdzone HSIL. Jednak cytologia to cytologia. Dopiero wycinki potwierdza w 100% ktora z nas z czym ma do czynienia. 


    Visena85…strach myśleć czy to na HSIL się skończy. Zastanawia mnie jak często się zdarza, ze po HSIL w cytologii w biopsji wychodzi zaawansowany stan 

  • 1 miesiąc temu

    Sabik1 - praktycznie nigdy, nawet rak in situ w wycinkach przy HSIL w cytologii wychodzi  rzadzirj - czesciej cin3. Pamietam bo przesledzilam.publikacje ze statystykami. 

  • 1 miesiąc temu

    ja miałam w cytologii asc-hsil ,biopsja i konizacja potwierdziły hsil.

  • 1 miesiąc temu
    Joannna napisał:

    Ja obecnie czekam na wynik drugiej po zabiegu cytologii z genotypowaniem HPV. Pierwsza pół roku po zabiegu wyszła super. Mam nadzieję, że teraz będzie podobnie.


    Hej. A po jakim czasie robiłaś tą drugą cytologie?

    Ja zabieg miałam w czerwcu, cytologia w sierpniu wyszła dobra, jedynie jakaś infekcja była. 

  • 1 miesiąc temu

    Sabik1 jak samopoczucie po kolposkopii? 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat