Rak tarczycy

13 lat temu
Mam 36 lat. Problemy z moją tarczycą zaczęły się w wieku ok. 12 lat kiedy to, miał miejsce wybuch w Czarnobylu. Natomiast rok temu zdiagnozowano u mnie raka tarczycy. Wyszło całkiem przypadkowo. Po urodzeniu drugiego dziecka postanowiłam zrobić porządek z moją tarczycą tylko dlatego, ze moja szyja była gruba. Wyniki TSH miałam w normie, FT3 i FT4 także. Był też guz, ten złośliwy guz. Na moje szczęście miał 6 mm. Jestem po wycięciu całej tarczycy i po jodzie radioaktywnym. Nie mam komórek rakowych. Na życie patrze inaczej, dostrzegam to - czego nie widziałam wcześniej.
13053 odpowiedzi:
  • madziaraar dziękuję za odp. No właśnie to mnie trochę niepokoi dlaczego powiedział mi że tylko jeden płat, nie chciałabym przechodzić operacji drugi raz skoro można usunąć wszystko od razu. Myślicie, że jeszcze przy przyjęciu do szpitala będę mogła z kimś o tym porozmawiać i np zmienią zdanie i wytną wszystko? Zanim poszłam do chirurga to ta lekarka, która mnie informowała o wynikach biopsji powiedziała, że to będzie cała tarczyca, zaraz po tym u chirurga słyszę że tylko prawy płat.

  • 4 lata temu
    Madziaraar/ a wiec mialas mikroraka; gdzie rokowania są po prostu fantastyczne; teoretycznie powinno zaufać się swojemu lekarzowi; jeśli coś Cię niepokoi to po prostu zadzwoń do Gliwic i umów się na wizyte
  • 4 lata temu
    Marzycielka/ trendy w leczeniu raka wyznacza ATA Amerykańskie Towarzystwo Tyreologiczne i rzeczywiście przy guzie w jednym płacie zaleca się usunąć jeden płat; bo ale są różne szkoły i niektórzy chirurdzy usuwają cała tarczyce i węzły przedziału środkowego szyi; ja miałam w biopsji grupę 6 ; mój chirurg w czasie operacji zrobił badanie intra czyli upewnił się czy to na pewno rak; intra potwierdziło biopsje wiec doktor usunął mi cała tarczyce i węzły przedziału środkowego szyi; Gliwice maja doświadczenie jednak ja jako pacjentka która przewertowała setki artykułów jestem zwolenniczka radykalnego usunięcia i nie wiedząc ze będę mieć intra poprosiłam doktora żeby mi usunął wszystko; doktor zrobił intra i usunął wszystko; z czego się bardzo cieszę; intra to badanie srodoperacyjne
  • gorąco dziękuję za odpowiedź, to może i mi zrobią to badanie środoperacyjne ? i będzie wiadomo czy usuwać całość czy nie. Muszę powiedzieć że to forum i ludzie, którzy tu są, to fantastyczna sprawa. Można się tyle dowiedzieć, za co jestem ogromnie wdzięczna, bo najgorsza jest niepewność i pytania, które rodzą się w głowie,  a nie ma na nie odpowiedzi. Najpierw to był szok i niedowierzanie, teraz już powoli staję na nogi i zaczynam podchodzić zadaniowo. Trzeba się z tym zmierzyć i nie ma innej opcji jak sobie z tym poradzić. Czuję, że jestem w dobrych rękach i musi być dobrze. No ale strach jest, nie ma się co oszukiwać.

  • Isia.. Masz rację, mikrorak, bez przerzutów, niby najlepsza wersja... Będę się tego trzymać... Ale... No właśnie zawsze jest to rak... Nie rozumiem po prostu tej rozbieżności prowadzenia pacjenta między szpitalami... Oczywiście będę pytać moją endo na wizycie w marcu dlaczego to tak jest. Ona jednak w szpitalu już nie pracuje.. Wydaje mi się że powinnam mieć chociaż kontrolę za rok a potem np za 3 lata.. A tu wszystko zrzucili na mnie.. Oczywiście że będę wszystkiego pilnować, ale skoro Poznań też zajmuje się takimi sprawami, podają jod, mają dobry sprzęt to dlaczego ja mam robić wszystko na własną rękę.. To mnie po prostu nurtuje.. Ale w sumie pewnie nie powinnam się dziwić 

  • 4 lata temu

    Madziaraar, dlatego że nasze życie jest w naszych rekach. Pacjent swiadomy moze sobie sam pomoc. Ja mam zaufanie do swojej endo i swojego chirurga.  U mnie to jest tak, ze jednostka nadrzedną mnie leczaca beda Gliwice,  a do swojej pani endo tez bede chodzic, bo tsh , ft3, ft4, tg  i anty tg oraz usg i pewnie jakies inne badania w zaleznosci od stanu też trzeba robić. Nie ma co przesadzać, trzeba normalnie żyć, z tym że baaaardzo dbać. Życzę Tobie i Wszystkim zdrowia i samych dobrych myśli. I wiary. Ja jestem wierząca, wierząca w Boga i wiara bardzo mi pomaga. Poza tym mam cele, które muszę zrealizować.  ;) Cieszę się,  że jestem na tym forum, bo człowiek chory lepiej rozumie drugiego chorego. 

  • 4 lata temu

    marzycielka, strach jest zawsze. Ludzie są przerażeni na dźwięk samego słowa rak.  Ale w tym przypadku strach ma wielkie oczy. Ja przez pierwsze dni tez sie bardzo balam, moja Pani endo zaraz mnie uspokajala, ale mimo wszystko pierwsze dni były ciężkie. Jak szłam do szpitala,  to nie tylko byłam po kilku rozmowach z lekarzem, ale też przeczytałam dziesiątki artykułów medycznych na ten temat. Zaczelam na siebie patrzeć z każdej strony i w pewnym momencie powiedziałam sobie, bo jak nie ja to kto.  Wyglądam super, czuję się świetnie, doktor wytnie mi tarczyce,  poddam się leczeniu i już. Wrocilam do normalności. Będzie dobrze. Jeśli masz, jakiekolwiek wątpliwości,  pytania, to zawsze spytaj swojego lekarza.  

  • Isia, tak, masz zupełną rację, co do tzw."swojego lekarza", to u mnie jest to tak dziwnie, bo wykrycie guza było zupełnie przypadkowe, sama po prostu dla tzw. świętego spokoju zrobiłam sobie USG tarczycy prywatnie, kiedy okazało się że jest guz poszłam do lekarza póz,  od rodzinnej dostałam skierowanie do endo, ale że termin był ponad półroczny, to znowu poszłam prywatnie, ta endo kazała mi przyjść do siebie do przychodni, dała mi skierowanie do Gliwic i od tego czasu jeździłam tylko tam, chciałam się zarejestrować do tej endo do przychodni, ale termin był tym razem roczny. Teraz czekam na operację i nie wiem co dalej, czy znowu iść prywatnie do tej lekarki, czy zapisać się na za rok w przychodni...

  • 4 lata temu
    Hej Marzycielka, moim zdaniem jesli Twoja endo dala Ci skierowanie do Gliwic, to powinnas trzymac sie w pierwszej kolejnosci Gliwic. Oni po operacji ustala Ci harmonogram wizyt, w zaleznosci od potrzeby i rozpoznania. Przypuszczam, ze jesli w biopsji wyszla grupa 5, to pewnie masz tego raka brodawkowatego, ale potwierdzi to badanie histopatologiczne. W Gliwicach nikt Cie nie zostawi samej i zajma sie Toba dobrze, zreszta jak widac juz sie zajeli. Jesli masz zapalnowana operacje w marcu, to po co chcesz isc prywatnue do swojej endo ? Ona juz Ci teraz nic nie pomoze. Pojedziesz tam, wiec zrobia Ci badania przed operacja, a potem ustala termin wizyty po operacji. Na Twoim miejscu zapisalabym sie do tej Pani do przychodni na NFZ, nawet za rok, bo z pewnoscia w miedzyczasie bedziesz juz w Gliwicach, ale jesli cos Cie bardzo niepokoi i chcesz z nia o czmkolwiek porozmawiac, a nie ma szybszego terminu niz prywatny, to z pewnoscia, ja bym do niej poszla. Niemniej termin na NFZ tez bym sobie zachowala, bo byc moze sie przyda chocby do kontroli wynikow.
  • Isia, tak zrobię, trzymam się Gliwic a termin u endo na NFZ sobie zarezerwuje, zrezygnować zawsze mogę. Myslalam, że po operacji w Gliwicach powiedzą że mam być pod kontrolą swojego endo w miejscu zamieszkania, ale skoro oni wyznaczą mi wizytę u nich to chętnie będę jeździć do nich. 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat