Rak jelita grubego

13 lat temu
Rzadko czytam wypowiedzi na temat raka jelita grubego, nie wiele o tym wiemy :( Spadło jak grom z jasnego nieba :(
3780 odpowiedzi:
  • 4 lata temu
    IWlasnie nie opieralabym sie zupelnie na markerach tym bardziej ze one jezdza nawet jak ma sie zwykla infekcje.Moj ma przy guzie 3 stopnia i jednego, uspionego przerzutu na watrobie ptrzed pierwsza operacja mial 4,9 nisko ale tochyba sie tez wiaze ze stopniem agresywnosci.Pet skan jest najbardziej dokladny z obecnie dostepnych wiec ten o wszystkim bedzie decydowal.Co onkolog to rozne podejscie .

    Teraz dobra wiadomosc mojmaz po drugiej serii chemii i skanie dzis po roku od pierwszej operacji ma all clear.Czyli remisja.Tutejszy onkolog w Szkocji powiedzial ze nie potrzeba robic czesciej skanu jak co 6 miesiecy bo skany tez nie sa dobre.....promieniowanie chyba.Tak wiec mozemy sie cieszyc swietami.Robcie te testy na utajaona krew ale najlepiej najnowsze , nie te z kartonikiem.Tutaj testy zmienili bote z kartonikem poscily 30 % przypadkowi teraz jest wysyp, tych co sobie rosly 2 do y lat.Jak trzeba dam wam link w jezyku angielskim do swietnego forum dla ludzi z rakiem jelita .Duzo mozna wyczytac.

    zabela81 napisał:

    Decyzji też nie mam jeszcze. Właśnie tego się boję,że ktoś stwierdzi,że skoro marker nie urósł to nie ma problemu. Przecież nie od dziś wiadomo,że marker o niczym nie przesądza. Na to radiolog napisał: stan stabilny. I mam nadzieję,że lekarz,który będzie decydował o PET nie będzie się tym sugerował. Boję się tego,bo nawet naszą onkolog tak zrobiła z początku,dopiero gdy zwróciłam jej uwagę na progresję zmian w węzłach oraz słów: prawdopodobnie węzły metastatyczne, zaczęła się ze mną zgadzać. Początkowo chciała dać skierowanie na kontrolne TK za jakiś czas.

    Dziś tam zadzwonię bo z nerwów nie wyrobie.



  • 4 lata temu
    Celowana jest dobra ale zdecydowanie trzeba sprawdzic mutacje czy bedzie odpowiedz.Ma chyba duzo efektow ubocznych wiec chyba zalezy od stanu zdrowia pacjentaIzabela81 napisał:

    Łukasz 93 liczyłam na taką wiadomość. U taty w ciągu 4 miesięcy węzły powiększyły się z 12 do 30mm. Gdyby była to zmiana przerzutowa też by urosła a ona pozostawała bez zmian. 

    Co myślisz o chemii celowanej? Ja myślałam,że jest odwrotnie i podaje się ją gdy jest mutacja.  Jeszcze nie czytałam o tym za dużo bo nie było potrzeby, teraz muszę nadrobić zaległości. Co mówi Wasz onkolog o niej? Jest faktycznie skuteczniejsza? Kiedy macie wizytę?



  • Iza no chyba sobie żartują. Nie da się nic poradzić ?
  • Niestety nic Łukaszu :( wydzwanialam już kilka razy i chyba sobie mnie zapamietano, bo niezbyt miła była rozmowa ostatnia :( Gdyby było normalne skierowanie to nawet 16 tygodni, a że nasze jest pilne to 4. Telefon dostaniemy 3 dni przed badaniem. 

    Zastanawiam się w takim razie nad sensem badań kontrolnych w naszym przypadku. Po co one,skoro nawet jeśli dojdzie do wznowy trzeba przejść szereg procedur by zacząć działać. Może do tego czasu u taty pojawią się objawy, co wiadomo sprawia,że sytuacja staje się dużo poważniejsza. Łudziłam się,że skoro zmiany pojawiły się najpierw w węzłach, zaczniemy szybko działać i zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się gada. Niestety jest jak jest. Podcięto mi skrzydła :( wiem,że tak czy siak zmiany mogą być tak niefortunnie położone,że i tak leczenie chirurgiczne będzie niemożliwe,ale to opóźnienie tym bardziej odbiera nadzieję :(

  • Iza a Wasza onkolog dopiero po wyniku PET będzie rozmawiać z chirurgami ? Może można by było juz działać w kierunku wyciecia jeśli się to w PET potwierdzi. PET tez nie jest jednoznaczny u mojej Mamy zaświeciła tez zmiana w powłokach brzusznych która okazała się ziarnina zapalna. Nie wiem jak w Waszym szpitalu ale wydaje mi się ze chirurdzy nie bardzo opierają się na PET. Ja bym na Twoim miejscu jeśli masz takie możliwości próbował żeby tomograf który macie zobaczył jakiś chirurg, żeby to się później jeszcze bardziej w czasie nie rozwlekło. A teraz mieliście tylko TK jamy brzusznej ? Pytam bo moja Mama jeśli ma TK to zawsze ma płuc, jamy brzusznej i jeszcze miednicy. I wtedy w sumie tez widać całe ciało w zasadzie. 

  • Tato miał TK jamy brzusznej i miednicy, TK klatki nie miał. Teraz miał mieć ale onkolog stwierdziła,że skoro będzie PET to nie trzeba. Konsultować chce się pani onkolog dopiero po otrzymaniu wyników z guza i Petu, dlatego,że uważa, że te zmiany mogą nie kwalifikować się do operacji a pet ma rozwiać wątpliwości. Tato w czwartek zarejestrował się na oddziale onkologii w szpitalu gdzie oddał wycinki z guza (ze względu na to, że do tej pory się nie leczył, jego wizyty były w poradni onkologicznej). Ma czekać na wyniki i wtedy będzie konsylium z udziałem chirurga. Czy myślisz,że powinnam konsultować się gdzieś prywatnie? Czy bez wyniku PET i tak niczego nie wskóram?

  • Umówiłam się do doktora Macieja Grajka na 31 grudnia. Nie było wcześniejszych terminów. Chce pokazać mu płytkę z TK i zapytać o opinię na temat resekcyjnosci takich zmian. Przynajmniej na wypadek odmownej decyzji w KCO , będę wiedzieć czy szukać gdzieś indziej. To bardzo dobry chirurg z Gliwic i na pewno prędzej zaufam panu doktorowi niż naszej onkolog. Byłam już kiedyś u pana Grajka wyciąć znamiona (dermatolog nastraszyła mnie,że to chyba czerniak) pan doktor gdy tylko spojrzał- od razu powiedział,że to nie czerniak i histopat to potwierdził. Jeśli będzie trzeba to umowie się jeszcze raz gdy będę mieć wynik pet. Trafiliśmy na niefajny czas- święta , Nowy Rok i to pewnie też wpływa na całe opóźnienie .

  • I bardzo dobrze Iza, trzeba działać. Opinii lekarzy nigdy za wiele, zobaczymy co powie. 

  • 4 lata temu
    Masz racje Iza to zły czas na chorowanie tylko choroby nie mają przerwy świątecznej.
  • 4 lata temu

    Kochani, pierwszy pozytyw od roku , po 2 operacjach I 8 chemiach moj maz ma pierwszy czysty skan.Podobno wyniki krwi sa w normoe, musimy od domowego wyciagnac kopie, ale onkolog mowi ze jest remisja.Nastepny skan dopiero w lipcu co mnie ogromnie zdziwilo ale powiedziala ze czeste naswietlania tez sa niebezpieczne wiec jaknie ma przymusu to nie.Ciekawe jak wytrzymamy te 6 miesiecy?Mam nadzieje ze bedziecie mieli tylko dobre wiadomosci okolo świąteczne I duzo zdrowka wsystkim zycze



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat