Rak jajnika

13 lat temu
Zachorowałam w lipcu tamtego roku.Był to szok,do konca nie wierzyłam,ze mnie to spotkało.Zaczęło sie nagle.Całe zycie zdrowa jak ryba.Póżno,jak zwykle przy I ttym raku pózno.I tutaj zaczyna się moje forum.....Dlaczego tyle krzyczy się o raku piersi,o raku szyjki macicy,a o raku jajnika nic.Mamy profilaktyczne badania cytologiczne,mamografię,a o badaniu CA 125 nikt nam nawet nic nie mówi.Przecież o raku jajnika mówi się(dzisiaj to wiem)"cichy zabójca".Dlaczego ma tak znikomą wyleczalnośc.......Jego wykrywalnośc jest w 3,4 stadium,wiadomo co to znaczy.....Nikt nam kobietom nie mówia by profilaktycznie badac sobie krew,bo to jest jedyna szansa aby uchwycic go szybciej.I wbrew pozorom choroba ta nie dotyczy kobiet tylko po40-tce.Umierały przy mnie dziewczyny,które miału niespełna 20-cia lat.Czy na prawdę w naszym kochanym kraju nie możemy zrobic nic,aby uświadomic przynajmniej kobietom co może im grozic?Ja przeszłam cięzką operacje,dzisiaj jestem zdrowa i wierzę,że tak zostanie.Wiem,że to moja siła mnie pcha do przodu.Tej siły życzę każdemu
26195 odpowiedzi:
  • 3 lata temu

    Karo, trudno mi powiedzieć, bo nie mam takich doświadczeń. Ta kobieta mówiła, że dostała pet tak po prostu, bez proszenia. Chyba trafiła na odpowiedniego lekarza. Niestety tk nie zawsze pokazuje wszystkie zmiany.

  • Chelo przy raku jajnika chemii nie podają zazwyczaj w niskim stopniu zaawansowania i zróżnicowania. Czyli G1 i stopień 1A. Reszta to niestety chemia... 

  • Co do PET, lekarze narazie pewnie będą śledzić marker i robić zwykle obrazów i, niekoniecznie dadzą skierowanie na PET. Będą czekać na widok z TK. Bo tak naprawdę nie ma różnicy w wynikach leczenia wznowy w r jajnika czy zmiana jest większa czy trochę mniejsza.Oczywiscie bywają wyjątki i lekarz daje skierowanie. Przy Petcie często wychodzą i świecą stany zapalne i trzeba z tym być ostrożnym. Tak było u mojej koleżanki. 

  • 3 lata temu

    czarownica11, dzięki za odpowiedz. No trudno to pewnie będzie chemia, ważne żeby się wyleczyć. 

    A czy któraś z was umie zinterpretować zapis z TK „ślad płynu w otrzewnej”? Czy to coś bardzo złego? Poza tym na TK napisali ze ewidentnych przerzutów nie stwierdza się- to chyba dobrze, prawda? Martwi mnie tylko ten slad płynu w otrzewnej i jeszcze ze „nie można wykluczyć powierzchownego naciekania ściany jelita”. 
    Za tydzień idę do szpitala i pewnie dopiero jak otworzą to będę wiedziała dokładnie co się dzieje ale staram się być dobrej myśli. 

  • 3 lata temu
    Chelo, ja też miała ślad płynu w pętli międzyjelitowej, przez kolejne trzy badania obrazowe, dwa z nich robione były po zakończeniu chemii. Na kolejnych TK już się nie pojawił.
  • 3 lata temu
    Awa, czy to wzonowa, czy jeszcze kontynuacja leczenia pierwszego rzutu?
  • Chelo najlepiej bez nazwiska wrzuć TK to wtedy mogę coś napisać. Ślad płynu w otrzewnej może sugerować ze coś tam się dzieje, to samo sugestia nacieku na jelito..Narazie jednak nie ma co się zamartwiać bo dopiero wszystko będzie wiadomo po zrobionej operacji i Histpacie....

  • 3 lata temu

    czarownica11, to wrzucam.

    Niewiele rozumiem, a chciałabym wiedzieć jak to wstępnie wyglada. Ci lekarze tacy na razie mocno niekomunikatywni są :( 

  • Witam Potrzebuję wsparcia... od kilku dni bóle brzucha po lewej stronie-myślałam że owulacja.Z racji złego samopoczucia kontrolne badanie moczu (ból promieniował do pleców) fatalny wynik-leukocytoza,białko i krwinki czerwone.Na szybko usg (z myślą że to kamień)i znalazł radiolog węzeł chłonny w okolicy jajnika (2,1cmx1,6 cm)...dzisiaj Ca 125 aby się uspokoić i wynik 53....powiedzcie czy to faktycznie przemawia za nowotworem?
  • 3 lata temu

    Wiem że to nie jest dobre miejsce na takie pytania ale już nie mam do kogo z tym iść. 3 miesiące temu miałam robione USG przez pochwe oraz cytologie i wszystko wyszło okej. Dodatkowo dwa tygodnie temu miałam robioną morfologie, OB oraz mocz i również wszystko wyszło dobrze (jedynie cukier powiększony). Czy gdybym miała raka jajnika to wyszedł on by w morfologii lub mógłby się rozwinąć przez te 3 miesiące od USG? Mam 19 lat i bardzo się boję, chociaż wiem że bóle brzucha mogą być z powodu zbliżającej się miesiączki lub infekcji intymnej którą leczę. 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat