rak szyjki macicy a jelita

8 lat temu
Witam, czytałam intensywnie forum rok temu, kiedy zdiagnozowano u mojej mamy raka szyjki macicy, dlatego wiem, że pisują tu kobiety z wielkim doświadczeniem w temacie. I właśnie do tego doświadczenia - własnego, z obserwacji w szpitalach, na forach, itd chciałabym się odnieść. Czy istnieje wysokie ryzyko wystąpienia przerzutów raka szyjki macicy do jelita grubego? W publikacjach internetowych ciężko znaleźć taką informację, za to piszą o późnych skutkach radioterapii, która może powodować dolegliwości w strefie jelit. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.
11 odpowiedzi:
 • 8 lat temu
  rak szyjki macicy przeważnie daje przeżuty do góry, (mogą być odległe jak i zarówno bliskie) . Ale tak rak szyjki macicy może dać przerzut do jelita grubego .
 • 8 lat temu
  Zdaję sobie sprawę, że w ogóle jest taka możliwość. Ale chodzi mi bardziej o to, czy jednak może się okazać, że jest to "normalne" i często spotykane po radioterapii. Jelita dość ciężko diagnozować jeśli nie można wykonać np kolonoskopii, a wolałabym wiedzieć na ile można uwierzyć lekarzom, gdy będą wciskać najprostsze rozwiązanie.(chociaż wiem, że rak to taka loteria, gdzie żadne statystyki nie są regułą..)
 • Radioterapia daje powikłania nawet po kilku latach często właśnie na jelitach czy nawet na moczowodach robią się zrosty pęcherz czy właśnie jelito grube też są narażone to są powikłania wczesne bądź późne
 • 8 lat temu
  livia problemy z jelitem grubym po radio terapii to norma, aleksandra12 napisała Ci dokładny zarys sytuacji , jaki niesie za sobą radioterapia. Ale zacznijmy od początku, co Cię niepokoi ? Co się dzieje, po jakim leczeniu jest Mama i co teraz jej dolega ?
 • 8 lat temu
  W lipcu zeszłego roku zdiagnozowano 1b1, potem była operacja radykalnego usunięcia i radioterapia, którą zakończyła z końcem roku. Wszystko było ok, czasem doskwierał jej ból w boku, badania nie wykazały niczego niepokojącego, najprawdopodobniej zrost po operacji. Ale od kilku dni zauważyła niewielkie ilości krwi przy wydalaniu. Z opisów znalezionych w internecie wygląda to późne skutki radioterapii (tak też twierdziła lekarka). Zastanawiam się jednak, czy nie należałoby jednak przycisnąć tematu, bo jest ryzyko. W środę mama ma wizytę w DCO i chciałabym wiedzieć jak bardzo naciskać lekarkę.
 • 8 lat temu
  Spokojnie miałyśmy dokładnie to samo , musicie uważać na jedzenie, towarzyszy zgaga ? U nas to okazało się powikłanie po radio terapii . Badanie kolonoskopii nie może być u Mamy wykonane ?
 • livia spokojnie ja jestem 3 rok po radioterapi a krew i mie towazyszy w stolcu miałam robioną kolonoskopie wykazała silne teleangraje w odbycie czyli po polsku poparzone jelita i odbyt ze stolcem roznnie jest taka duza lub małą hoeroszima pytaj o co chcesz ;)
 • 8 lat temu
  właśnie okazuje się, że to trwało kilka dni ( z jednym większym atakiem rozwolnienia z krwią w śluzie), teraz już nie ma takiego problemu. ciężko ocenić, czy to zwyczajnie coś zaszkodziło czy chwilowo uszkodziło błonę śluzową... mam nadzieję, że to tylko przejściowe kłopoty. pojutrze wizyta w centrum i liczę na dobre wiadomości. z tego co się orientuję poparzenia popromienne też są groźne i uciążliwe... czy masz jakieś metody, żeby temu zaradzić, pomóc w dolegliwościach? mama wrzuciła teraz totalnie szpitalną dietę i jest lepiej, ale nie raz, że nie wyobraża sobie tak już zawsze, a dwa - jak walczyć z problemem w inny sposób? być może dostanie jakieś leki.
 • 8 lat temu
  Livia skrobnęłam Ci na priv , mam nadzieje że pomogłam ;)
 • no niestety leku na to nie ma mozna zrobic operacyjnie lub przestrzegac diety z czase mine ta tolegliwosc brałąm róznego rodzaju czopki


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat