Rak jajnika

14 lat temu
Zachorowałam w lipcu tamtego roku.Był to szok,do konca nie wierzyłam,ze mnie to spotkało.Zaczęło sie nagle.Całe zycie zdrowa jak ryba.Póżno,jak zwykle przy I ttym raku pózno.I tutaj zaczyna się moje forum.....Dlaczego tyle krzyczy się o raku piersi,o raku szyjki macicy,a o raku jajnika nic.Mamy profilaktyczne badania cytologiczne,mamografię,a o badaniu CA 125 nikt nam nawet nic nie mówi.Przecież o raku jajnika mówi się(dzisiaj to wiem)"cichy zabójca".Dlaczego ma tak znikomą wyleczalnośc.......Jego wykrywalnośc jest w 3,4 stadium,wiadomo co to znaczy.....Nikt nam kobietom nie mówia by profilaktycznie badac sobie krew,bo to jest jedyna szansa aby uchwycic go szybciej.I wbrew pozorom choroba ta nie dotyczy kobiet tylko po40-tce.Umierały przy mnie dziewczyny,które miału niespełna 20-cia lat.Czy na prawdę w naszym kochanym kraju nie możemy zrobic nic,aby uświadomic przynajmniej kobietom co może im grozic?Ja przeszłam cięzką operacje,dzisiaj jestem zdrowa i wierzę,że tak zostanie.Wiem,że to moja siła mnie pcha do przodu.Tej siły życzę każdemu
26202 odpowiedzi:
  • Z perspektywy mojego przejscia chemii, przede wszystkim badz przy mamie i  reaguj na potrzeby. Bardzo roznie dziewczyny przechodzily poczatkowe chemie. Na pewno dbaj,zeby mama duzo pila po chemii plynow. Co do diety, to wszystko zalezy od mamy wynikow i mozliwosci. Lekarz powinien przy wyjsciu ze szpitala przepisac Wam leki przeciwwymiotne w razie czego (mozna sie upomniec). Mnie podczas chemii bardzo bolaly kosci, nogi i tu pomagal ruch. Jezdzilam na rowerku w domu duzo, spacerowalam. Przez cala chemie bralam sylimaron na watrobe (zwykle tabsy bez recepty z wyciagiem z ostropestu), a jak raz mialam gorsze wyniki, to essentiale forte i pomoglo obnizyc alat. 

  • Mam pytanie do dziewczyn, ktore w mlodszym wieku (przedmenopauzalnym) przeszly histerektomie radykalna. U mnie operacja miala miejsce w wieku 32 lat. Nie przyjmowalam estrogenu ze wzgledu na lek przed wznowa raka jajnika, rakiem piersi. Teraz zaufany profesor specjalizujacy sie w raku jajnika powiedzial mi, ze powinnam przyjmowac estrogen.  Jak jest u Was? Czy sa tu kobiety po leczeniu raka jajnika przyjmujace estrogen w takiej sytuacji lub nie? Jak z Waszym zdrowiem po roku, dwoch, kilku latach po operacji?

  • 2 lata temu

    Sandra, HTZ nie może być stosowana w przypadku raka hormonozależnego bo zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Lekarz powinien wiedzieć na podstawie histopatu, czy możesz brać hormony czy nie.

  • dziewczyny czy któraś z Was bierze oloparib ? Macie jakieś skutki uboczne? Od jak dawna bierzecie i czy lek okazał się skuteczny 

  • 2 lata temu
    hej Agnieszka, ja biorę 2,5 roku. Staram się żyć normalnie. Wyniki krwi mogłyby być lepsze ale dopóki Olaparib działa to nie narzekam ;). Ja ma bardzo dobrą tolerancję, trochę tylko łatwiej i szybciej się męczę.
  • Witam moja mama jest na Olaparib od września zmęczenie bóle stawów czasem zawroty głowy pozdrawiam

  • Dzien dobry

    dawno mnie tu nie było ale postanowiłam napisać, mama jest po 4 chemiach potem udało się przeprowadzić operacje a następnie jeszcze 2 chemie. Od momentu operacji marker rośnie. Przed operacja był 85 a po operacji 160 i tak się utrzymywał. Zrobilysmy tk - 3 tygodnie pod odstawieniu chemii - niby nie ma nic niepokojącego, ale po 3 tygodniach od tk zrobiłyśmy kontrolnie marker i jest podwyższony. Wskoczył z powrotem na ok 400. Strasznie mnie to martwi. Od operacji ten marker coś sobie szybuje w górę, podczas operacji wszystko co było niepokojące zostało wycięte. Teraz mamy powtórzyć marker za 2 tygodnie ale ja odchodzę od zmysłów już  co to może się dziać  :(

  • 2 lata temu
    Sandra8819 napisał:

    Mam pytanie do dziewczyn, ktore w mlodszym wieku (przedmenopauzalnym) przeszly histerektomie radykalna. U mnie operacja miala miejsce w wieku 32 lat. Nie przyjmowalam estrogenu ze wzgledu na lek przed wznowa raka jajnika, rakiem piersi. Teraz zaufany profesor specjalizujacy sie w raku jajnika powiedzial mi, ze powinnam przyjmowac estrogen.  Jak jest u Was? Czy sa tu kobiety po leczeniu raka jajnika przyjmujace estrogen w takiej sytuacji lub nie? Jak z Waszym zdrowiem po roku, dwoch, kilku latach po operacji?


    Sandra 8819 ja biorę od 6 lat HTZ. Da się. Mi ginekolog powiedział abym nie dała się zastraszyć onkologom bo w takim wieku i moją drobną budową osteoporoza w chwilkę będzie. Znajdź dobrego i mądrego lekarza i badaj się regularnie.

  • 2 lata temu
    Sandra8819 napisał:

    Mam pytanie do dziewczyn, ktore w mlodszym wieku (przedmenopauzalnym) przeszly histerektomie radykalna. U mnie operacja miala miejsce w wieku 32 lat. Nie przyjmowalam estrogenu ze wzgledu na lek przed wznowa raka jajnika, rakiem piersi. Teraz zaufany profesor specjalizujacy sie w raku jajnika powiedzial mi, ze powinnam przyjmowac estrogen.  Jak jest u Was? Czy sa tu kobiety po leczeniu raka jajnika przyjmujace estrogen w takiej sytuacji lub nie? Jak z Waszym zdrowiem po roku, dwoch, kilku latach po operacji?


    Sandra 8819 ja biorę od 6 lat HTZ. Da się. Mi ginekolog powiedział abym nie dała się zastraszyć onkologom bo w takim wieku i moją drobną budową osteoporoza w chwilkę będzie. Znajdź dobrego i mądrego lekarza i badaj się regularnie.

  • 2 lata temu
    Badania epidemiologiczne wskazują że absolutnie bezpieczne jest stosowanie do 10 lat antykoncepcji hormonalnej a do 5 lat HTZ potem ryzyko zaczyna wzrastać dlatego przy hormonoterapi badanie piersi co roku!


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat