czerniak IV terapia celowana

8 lat temu
W taki sposob sie lecze! Odrazu napisze ze mieszkam w Niemczech. Mam czerniaka skory IV. Lecze sie poprzez terapie celowana. Moje leczenie to nie jest typowa chemia - nie!! Mam mutacje BRAF. Na szczescie :) Biore leki Dabrafenib oraz Trametinib, leki te dokladnie celuja w komorki rakowe, a nie tak jak chemia uderza w cale twoje cialo, oslabia i niszczy caly organizm nawet te zdrowe komorki. Dzis mija dokladnie 3 tygodnie od kiedy zaczelam sie leczyc (ktos powie co ty mozesz wiedziec po trzech tygodniach leczenia) ale widzac niektore wpisy, ludzi zrezygnowanych, wystraszonych i twierdzacych lub co najgorsze poinformowanych przez "lekarzy" ze raka nie da sie wyleczyc to tylko wulgarne slowa cisna sie na jezyk. Pytajcie lekarzy, intersujcie sie, nie dajcie zwariowac. To wszystko dla waszego zdrowia. Moglabym pisac i pisac, ale komu sie chce czytac takie dlugie wiadomosci. I tak juz przesadzilam:) Powiem tylko tyle: Mialam szczescie ze trafilam na takiego lekarza ktory tak dobrze mnie poinformowal i pokierowal w leczeniu. Na koniec kilka slow o mojej terapi. Pozdrawiam wszystkich. W rozwoju znacznej części chorób nowotworowych istotną rolę pełnią mutacje genetyczne. Dotychczas u chorych na czerniaka zidentyfikowano kilka genów, których mutacje promują wystąpienie choroby. Postęp w leczeniu zaawansowanego czerniaka możliwy był dzięki odkryciu mutacji genu BRAF, powodującej nieprawidłową funkcję jednego z białek odpowiedzialnych za wzrost i podział komórki. Zaburzenie to skutkuje niekontrolowanym podziałem komórek, prowadząc do szybkiego wzrostu nowotworu. Zidentyfikowanie mutacji i jej produktu pozwoliło na opracowanie leku hamującego aktywność nieprawidłowego białka, co uniemożliwia dalszy rozwój i prowadzi do obumarcia komórek nowotworowych. Przeprowadzone badania wskazują, iż mutacja, o której mowa występuje u około połowy chorych z potwierdzoną diagnozą czerniaka, a terapia celowana prowadzi do zahamowania wzrostu guza u około 90% z nich.
4 odpowiedzi:
  • To masz szczęście że leczysz się zagranicom bo polska jest ograniczona 80% z leków po drugie w twoim przypadku jest jeszcze punkty kontrolne nowotworów i przełomowe leki na PD_L1 CTLA-4 nivolumab połoczeniu ipilimumab
  • W Polsce leczenie czerniaka nivolumabem w monoterapi jak i w skojarzeniu z ipilimumabem jest również refundowane. Będziesz teraz odkopywał tematy sprzed roku aby podkreślać ograniczenie naszego kraju?
  • patimat, twój wpis jest sprzed 6 lat, więc pierwsza myśl - co u Ciebie? W Polsce obecnie możliwe jest również leczenie tzw. terapią celowaną, w pełni refundowaną. W przypadku stwierdzenia dodatniej mutacji BRAF. Ja mam na szczęście (w nieszczęściu) dodatnią mutację i od trzech miesięcy przyjmuję codziennie tabletki MEKTOVI (BINIMETYNIB) + BRAFTOVI (ENKORAFENIB). Działają u mnie rewelacyjnie, już pierwsze tygodnie przyniosły znaczną poprawę. W chwili obecnej szacujemy, że raka powstrzymaliśmy... a być może pewne złe procesy się dodatkowo cofają :)
    Bardzo dobrze opisałeś działanie tych leków: "Postęp w leczeniu zaawansowanego czerniaka możliwy był dzięki odkryciu mutacji genu BRAF, powodującej nieprawidłowe funkcjonowanie jednego z białek odpowiedzialnych za wzrost i podział komórki. Zaburzenie to skutkuje niekontrolowanym podziałem komórek, prowadząc do szybkiego wzrostu nowotworu. Zidentyfikowanie mutacji i jej produktu pozwoliło na opracowanie leku hamującego aktywność nieprawidłowego białka, co uniemożliwia dalszy rozwój i prowadzi do obumarcia komórek nowotworowych."
  • 11 miesięcy temu

    i jak po tych 11 miesiącach?? Nadal widać efekty? U mnie tez skojarzone leczenie. Ale dopiero na starcie…Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat