Rak tarczycy

13 lat temu
Mam 36 lat. Problemy z moją tarczycą zaczęły się w wieku ok. 12 lat kiedy to, miał miejsce wybuch w Czarnobylu. Natomiast rok temu zdiagnozowano u mnie raka tarczycy. Wyszło całkiem przypadkowo. Po urodzeniu drugiego dziecka postanowiłam zrobić porządek z moją tarczycą tylko dlatego, ze moja szyja była gruba. Wyniki TSH miałam w normie, FT3 i FT4 także. Był też guz, ten złośliwy guz. Na moje szczęście miał 6 mm. Jestem po wycięciu całej tarczycy i po jodzie radioaktywnym. Nie mam komórek rakowych. Na życie patrze inaczej, dostrzegam to - czego nie widziałam wcześniej.
13053 odpowiedzi:
  • 3 lata temu

    GAEA - u nas terminy na biopsje w szpitalu są praktycznie na bieżąco. Ale żeby móc tam mieć zrobioną trzeba mieć skierowanie od endokrynologa z NFZ. I tu się robi problem. Dostanie się tam graniczy z cudem. 

    Mój endo, u którego byłam w lipcu powiedział że nie niepokoi go ten guzek ale dla świętego spokoju ta biopsje polecił. Zapomniałam o niej w sumie a że zbilzal się termin kontroli u niego to zrobiłam ta biopsje prywatnie. Koszt 300 zł. I właśnie podczas biopsji zobaczyłam tez zwapnienie na guzku. I od razu czarne myśli, przekopany cały internet - najgorsze co mogłam zrobić. 

  • 3 lata temu

    I potwierdzone. Według wyników 100% nowotwór brodawkowaty. Mój patolog dobrze się postarał pobierając wymaz a wynik dostałam w ciągu 5 dni. 

    Gdzie się leczycie? Za godzinę mam wizytę u endo i pokieruje mnie dalej. Zawsze ze wszystkim celowałam w Poznań. Ale czytałam, że dużo osób jeździ jednak na Śląsk. 

    Dziwnie to zabrzmi, ale po przeczytaniu wyników poczułam jakby ulgę. Spokój, że już wiem na czym stoję i trzeba działać. Niepewność mnie zabijała. 

  • 3 lata temu

    Endokrynolog mówiła mi, że Poznań spokojnie wystarczy. Jeśli jest bliżej, nie ma po co pchać się na Śląsk. Ja czekam na wynik histo po operacji, którą miałam u polecanego ordynatora w mojej okolicy, termin operacji miałam po 2 tygodniach. Nerwy mnie już żerają od czekania. Jeśli później będzie jodowanie, to w Poznaniu. Dziewczyny pisały również, że na Śląsku w ostatnim czasie były przesuwane terminy. Najważniejsze zresztą żebyś pojechała tam, gdzie będziesz miała pełne zaufanie:)

  • 3 lata temu

    maga83 - celuję właśnie w WCO. Na sobotę mam termin wizyty u chirurga onkologa i mam nadzieję, że uda się szybko ustalić terminy.

    Dla mnie czekanie na wyniki biopsji to był koszmar. Nawet nie chce wiedzieć co będzie przy czekaniu na wyniki histo. Patolog co prawda przyłożył się i na 90% jest to brodawkowaty ale zawsze zostaje te 10%, które moze lepsze lub gorsze. 

    Masz jakieś rady co zabrać do szpitala? Czy piżama rozpinana, jakieś słomki do jedzenia. 

  • 3 lata temu

    Prawdopodobnie dostaniesz od swojego lekarza listę rzeczy które powinnaś wziąć do szpitala. Ja żałuję, że nie wziąłem takiej poduszki podróżnej jak w samolotach, bo po operacji ciężko jest ruszać głową i się podnosić z łóżka. Co do słomki, to raczej nie będzie potrzebna, bo tylko w dzień operacji nie możesz jeść, a od następnego dają już normalne, twarde jedzenie. Nie ma tutaj żadnej diety płynnej, ze względu na to, że nie ma żadnej ingerencji w przełyk który jest schowany za tchawicą. Jedyny problem z jedzeniem wynika z bólu związanego z przelykaniem, ale po operacji boli nawet przełykanie śliny(ze względu na ruchomość podrażnionej tchawicy) dlatego nieistotne czy będziesz jeść płynne, czy twarde. Oprócz tego zaopatrz się w słuchawki/dobrą książkę, bo nie zawsze na oddziale są telewizory, a dni w szpitalu się dłużą. Prawdopodobnie będziesz mieć też dren - ważna rzeczą której żadna pielęgniarka mi nie mówiła jest możliwość wsadzenia go za gumkę od spodni. Przez pierwsze półtora doby nosiłem go w ręku :D 

  • 3 lata temu

    Mostu - dziękuję bardzo za wskazówki. Liczę na to, że lekarz mi wszystko powie, ale jestem z tych dociekliwych co na wizytę wola być już trochę przygotowani :-D Czasem to utrudnia życie hehe 

    Nie wiem czy jestem jakąś psychopatka czy co ale odkąd mam wyniki - czyli od wczoraj - jestem jakoś dziwnie spokojna i z niecierpliwieniem czekam na operacje, żeby jak najszybciej zamknąć ten temat. Kurde, nie mam czasu chorować! 

  • 3 lata temu
    To, co odczuwasz, to normalny fenomen. Bardzo często jest tak, że to ta niewiedza, niepewność i niepokój są głównym źródłem stresu, ale gdy człowiek już się dowiaduje na czym stoi, ma konkretny plan działania i wie, że w końcu "łapie byka za rogi", to dotychczasowe znaki zapytania zamieniają się w motywację do działania i swego rodzaju optymizm. Sam od kilku lat cierpiałem na hipochondrię, chodziłem po lekarzach co 2 miesiące, robiłem prywatnie pełno badań i przeczytałem setki zagranicznych opracowań naukowych o różnych nowotworach, ale dopiero po diagnozie raka tarczycy zaznałem spokoju. Będzie dobrze :)
  • 3 lata temu

    Mostu, niezła historia z tym, że dopiero teraz zaznałeś spokoju ;)

    Karlas, do szpitala na pewno książkę, gazetki, może słuchawki, drobne na tv (u mnie to były 2 zł i 5 zł). Suchy szampon (włosy odważyłam się umyć po tygodniu). Co do ciuchów, czy będziesz miała ochotę się przebierać na dzień, czy spędzać dzień w piżamie, przyda się głębszy dekolt albo coś rozpinanego, żeby nie rozbierać się przy każdej wizycie i zmianach opatrunku. Co do samej operacji, jedyne wytyczne miałam odnośnie majtek:) Miały być bawełniane:) Dostałam szpitalną koszulę, w której wjechałam na salę operacyjną. Po operacji dogorywasz w czym chcesz:) Tak było u mnie, ale nie operowałam się w Poznaniu. Endokrynolog poleca mi klinikę endokrynologii na Przybyszewskiego na ewentualne jodowanie.

    Samą operacją się nie martw, raczej formalność, strach ma duże oczy, a naprawdę nie jest źle. Drugiego dnia już śmigałam i gadałam. I wiele osób ma podobnie:)

  • 3 lata temu

    A sama dopytam jeszcze... mówiono mi, że po operacji przez kilka miesięcy trzeba osłaniać bliznę, żeby nie stała się ciemna. Osłaniać trzeba tylko na zewnątrz, czy w domu też? I jak długo trzeba to robić?

  • 3 lata temu

    Ufff bo myślałam, że coś że mną nie tak. Przed wynikami biopsji czytałam i nakręcała się jak głupia.

    Maga83 - gdzie się operowałas w Poznaniu? 

    Mój endo powiedział, że przy moim małym guzku na jod mogą kręcić nosem ale on radzi się uprzeć i dobić wszystko do końca :-) Już w sumie mi ciąże planuje 😁 Taki as :-) 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat