Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10924 odpowiedzi:
  • Dziś byłam na konsultacji w szpitalu u mojego lekarza , obejrzał wyniki i zapisał na zabieg 3 listopada , najpewniej będzie LEEP , ale nie wyklucza metodą Sturmdorfa ( nie wiem czy tak się to pisze ) , taka byłam happy , że macicy mi nie będą usuwać :D , że zapomniałam zapytać o tą drugą metodę , czy któraś z Was miała zabieg / operację tą metodą ? W necie czytam że stosuje się ją przy amputacji szyjki , ale u mnie do usunięcia jest tylko tarcza ...

  • Doreczka tarcza to tez częśc szyjki:) ja akurat nie mialam jeszcze zadnej metody, wiec wkrotce to Ty mi opowiesz jak bylo, a Twoje wątpliwości na pewno wkrotce rozwieja inne dziewczyny które mają już to za soba
  • tak ja wiem , że tarcza to część szyjki ;), ale amputacja to jest wydaje mi się całościowe usunięcie tego fragmentu macicy , już się na YT naoglądałam różnych meto , ciekawość to 1 stopień do piekła ehh , pewnych rzeczy lepiej nie widzieć i nie wiedzieć 

  • doreczka ja miałam konizacje ta metoda 3 lata temu.  To amputacja szyjki z jej plastyka czy wycinaja szyjke(badz skracaja duza cześć)  i to co zostaje "przerabiają na szyjke" czyli po operacji wszystko wygląda tak jakbys miała szyjke tylko jest ona skroca. Ta metoda to od takich specjalnych szwow jest :) nic strasznego uspia Cie trwa to.ok godziny i na drugi dzień do domu. Jest to metoda o tyle lepsza zw to co wytna moga zbadac przy leep nie zbadaja tego wiec przy sturmdorfie wiesz czy granica ciecia czysta. Jak masz jakies pytania pisz :)

  • dzięki za odpowiedź katarzyna, napisz jeszcze jakie miałaś zmiany , w kanale szyjki też była dysplazja? Mam nadzieję jednak na LEEP, chyba szybciej się jednak dochodzi do siebie, ta metoda Sturmdorfa to jest skalpelem  robiona ?

  • Zastanawiam sie czy w trakcie zabiegu może się okazać że zmiany są też w kanale, mimo że materiał pobrany do histopatu tego nie wykazał

  • doreczka, ja miałam robiona metodę leep :) i da się sprawdzić czy linia cięcia jest czysta ale to zależy od lekarza czy wycina nadmiar czy akurat na styk jak u mnie gdzie w wyniku histopatologicznm było że zmiany sil dochodzą do lini cięcia ale mimo to kontrolę wykazały że udało się usunąć całość a wyniki mam teraz gr 1 i ani śladu hpv :) mój zabieg trwał ok 15-20 min pod znieczuleniem ogólnym krótkim przez kroplowke ale wiem że też robią ten zabieg w znieczuleniu miejscowym :) ja kilka godzin po operacji mogłam już wrócić do domu. Zabieg polega na tym że pętla elektryczna wycina fragment szyjki czyli od razu zasklepia to miejsce i niw potrzeba szwów cały materiał trafia do badania histopatologicznego. Na koniec zabiegu ja miałam lyzeczkowanie jak dobrze pamiętam i wypalali również miejsca krawiace że po samym zabiegu praktycznie w ogóle nie krwawilam a ból był znosny :) do siebie doszłam szybko ale też się dosyć mocno oszczędZalam ale myślę 2-3tyg :) jakbyś miała pytania pisz :) plusem tej metody jest jej mała inwazyjnosc w szyjke i w razie co można zabieg powtórzyć lub zrobić sturmdorfa :) więc bez nerwów :)

    Ja ostatnio zaczęłam pracę i strasznie jestem zakręcona :) od 2 miesięcy staram się o dzidzie i niestety w tym miesiącu już jest coś nje tak bo od początku cyklu mam śluz zabarwiony krwią :/ myślałam że to po okresie ale za chwilę powinnam dostać kolejny a plamienie mam cały czas :/ w dodatku pobolewaja mnie jajniki więc podejrzewam stan zapalny. Martwię się trochę ale wizytę mam już w piątek i zobaczymy co to. Trzymajcie się kochane cały czas czytam ale brakuje czasu na udzielanie się. Dobrej nocy :)

  • Dzięki emily :), moja ginekolog  w Warszawie od razu po kolposkopii powiedziała że proponuje LEEP razem z biopsją , ale pod koniec sierpnia przeprowadziłam się do innego miasta i  musiałam się zdać na tutejszych lekarzy , ordynator ginekologii, do którego trafiłam na konsultacje stwierdził , że na początek zrobi samą biopsję - miałam pobranych 5 wycinków z tarczy ( z czego 2 wykazały HSIL) materiał z kanału szyjki  i jamy macicy - tu wszędzie było czysto . Ostatecznie to trochę wkurzona jestem że obecny lekarz , odmówił wykonania LEEP od razu , czeka mnie kolejne znieczulenie ogólne , kolejny stres , pobyt w szpitalu , a tak byłabym już po wszystkim ...

  • Czy ktoś coś z tego rozumie😊

  • ilka ja znieczulenie ogólne będę miała już 4 raz w życiu , dla mnie to w sumie żaden problem, dobrze je znoszę , spać mi się tylko po nim chce, ale po jakiejś godzinie czy dwóch senność mija , a jednak wole być " nieobecna " w trakcie tego typu zabiegów  . Wcześniej miałam znieczulenie ogólne kiedy zakładali mi szew szyjkowy w drugiej  ciąży , później po porodzie przedwczesnym miałam łyżeczkowanie , bo łożysko całe nie wyszło , też w znieczuleniu ogólnym , no miesiąc temu biopsja , zaprawiona już jestem,  nie ma co ;)



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat