Polska wciąż jest daleko w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej jeśli chodzi o profilaktykę onkologiczną i wczesne wykrywanie raka - wynika z raportu Europejskiej Organizacji ds. Walki z Rakiem. Śmiertelność z powodu nowotworów w Polsce nadal jest znacznie wyższa niż średnia unijna. Wiele przypadków raka wykrywanych jest zbyt późno.
Wczesne wykrycie raka to ogromna szansa na pełne wyleczenie. A żeby tak się stało konieczne są badania przesiewowe. Są one w Polsce dostępne, ale korzysta z nich stanowczo za mało Polaków. Dane są zatrważające:
- Tylko 32 procent kobiet, które powinny być przebadane w kierunku raka piersi poddało się takiemu badaniu. Tymczasem średnia w UE to 54 procent.
- W przypadku badań przesiewowych dotyczących Raka szyjki macicy jest jeszcze gorzej. Z badań skorzystało 11 procent! Średnia unijna to 56 procent.
- Jeśli chodzi o raka jelita grubego w Polsce mamy 14 procent a średnio w UE - 36 proc/
Oznacza to, że większość przypadków nowotworów będzie diagnozowana w późniejszym stadium, co skutkuje mniejszymi możliwościami leczenia i gorszymi rokowaniami.
Co z tym zrobić? Według profesora Jacka Jassema, kierownika Katedry Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: „Kluczowe priorytety w opiece onkologicznej w Polsce obejmują wzmacnianie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania. Istotne jest rozszerzenie edukacji publicznej na temat wczesnych objawów i czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Wiele nowotworów rozpoznawanych jest w późnym stadium, co ogranicza możliwości leczenia. Lepszy dostęp do badań przesiewowych oraz wsparcie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w promowaniu zdrowego stylu życia i rozpoznawaniu wczesnych objawów może poprawić wskaźniki przeżycia. Kolejnym priorytetem jest rozwijanie zintegrowanych modeli opieki oraz systemów kontroli jakości, które zapewnią spójną, równą i skupioną na pacjencie opiekę onkologiczną w całym kraju”.
Zdrowia i trzymajcie się. I badajcie się!