Do powstania nowotworu dochodzi, gdy zaburzona zostanie równowaga pomiędzy ilością obumierających komórek a ilością komórek, które dzielą się i zastępują komórki umierające. Zjawisko to pojawia się w wyniku błędów w zapisie i odczycie DNA – informacji genetycznej zawartej we wszystkich komórkach organizmu. Prowadzi to do wyodrębnienia komórek nieśmiertelnych, które dzielą się w sposób nieograniczony poza kontrolą organizmu. W ten sposób powstaje masa tkankowa – nowotwór.
W przypadku nowotworu piersi – proces ten rozpoczyna się w piersi – gruczole, który pełny rozwój i funkcjonowanie osiąga u kobiet. U mężczyzn gruczoł ten występuje w stanie uwstecznienia – jest nieczynny funkcjonalnie. Mimo, że pierś tylko u kobiet pełni swoją właściwą funkcję – produkcji pokarmu – rak piersi może rozwinąć się także (bardzo rzadko) u mężczyzn.
Pierś zbudowana jest z tkanki gruczołowej oraz tkanki tłuszczowej. Zdecydowana większość (99%) raków piersi wywodzi się z komórek budujących tkankę gruczołową – gruczolakoraki Gruczolakoraki piersi mogą wywodzić się z części wyprowadzających pokarm – przewodów mlecznych (raki przewodowe) bądź z części produkujących pokarm – zrazików (raki zrazikowe). Każdy z tych typów możemy najogólniej podzielić na raki przedinwazyjne i naciekające. Nowotwory piersi najczęściej lokalizują się w zewnętrznej górnej części piersi.
Poniżej opisane typy raka piersi są typami morfologicznymi. Oznacza to, że ich klasyfikacja oparta jest na wyglądzie nowotworu obserwowanym pod mikroskopem. Podział ten nie jest jednak wyczerpujący przy wyborze metody leczenia. Mikroskopowy obraz nowotworu nie odpowiada na pytania: jak nowotwór zareaguje na leczenie, jakie leki najlepiej zastosować, jaki najprawdopodobniej będzie przebieg choroby? Na powyższe pytania odpowiadają dalsze, szczegółowe badania, w oparciu o które dzieli się nowotwory piersi na podtypy biologiczne. Znajdziesz je w części PODTYPY RAKÓW PIERSI.
Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania