Rak przedinwazyjny (in situ)jest to taki rodzaj rozrostu nowotworowego, który ograniczony jest tylko do komórek tworzących tkankę gruczołową piersi. Raki przedinwazyjne nie naciekają struktur poza błoną oddzielającą tkankę gruczołową piersi od otaczających tkanek.  Najważniejszą informacją jest to, że raki nieinwazyjne, w związku z tym, że nie wykraczają poza tkankę gruczołową, nie maja zdolności tworzenia przerzutów! Raki przedinwazyjne dzielimy na: 

  • rak przedinwazyjny przewodowy (ductal carcinoma in situ - DCIS): jest obecnie coraz częściej wykrywaną zmianą dzięki badaniom mammograficznym. Stanowi około 15-20% wszystkich raków piersi. Uważa się, że DCIS może być (ale nie jest zawsze!) prekursorem raka inwazyjnego przewodowego (inwazyjnego, czyli dającego przerzuty). Należy pamiętać, że DCIS nie jest jedną chorobą o tych samych cechach. Dlatego u różnych pacjentów z rozpoznaniem DCIS możemy mieć do czynienia z różnymi postaciami tego nowotworu – o różnych typach komórkowych, różnym stopniu złośliwości. Stąd wybór metody leczenia tego schorzenia zależy od charakterystyki guza. 
  • rak przedinwazyjny zrazikowy (lobular carcinoma in situ – LCIS): w przeciwieństwie do DCIS nie jest prekursorem raka inwazyjnego (nie jest stanem przedrakowym). Oznacza to, że rak naciekający nie rozwija się bezpośrednio z LCIS. Jednak, co ważne, LCIS jest czynnikiem ryzyka raka inwazyjnego! Oznacza to, że jeśli u pacjentki zdiagnozowany zostanie LCIS, to ma ona statystycznie większe prawdopodobieństwo (15-30% szans) zachorowania na naciekającego (dającego przerzuty) raka piersi. Rak może się u takiej kobiety rozwinąć zarówno w piersi, w której stwierdzono LCIS, jak i w drugiej piersi. Może rozwinąć się zarówno inwazyjny rak przewodowy jak i inwazyjny rak zrazikowy. Z tego względu kobiety, u których rozpoznano ten typ nowotworu, muszą pozostać pod obserwacją obejmującą regularne badania. LCIS najczęściej rozpoznawany jest przypadkowo, podczas biopsji piersi wykonywanej z innego powodu. Zmiana ta zwykle nie jest widoczna w mammografii. LCIS może występować w kilku miejscach w jednej piersi oraz w obu piersiach jednocześnie.  

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania