Rak inwazyjny (naciekający) - to taki rodzaj nowotworowego rozrostu, który nacieka struktury poza tkanką gruczołową. Komórki nowotworowe zajmują otaczające tkanki piersi, grożąc przerzutami. Raki inwazyjne dzielimy na: 

  • rak inwazyjny przewodowy: jest to najczęstszy inwazyjny rak piersi. Jego najczęstszym podtypem jest rak naciekający bez specjalnego typu („No Special Type”). Jego rozrost rozpoczyna się w przewodach wyprowadzających pokarm mleczny, ale ulega rozprzestrzenieniu do otaczających tkanek – dlatego też często jest wyczuwalny dotykiem jako nieprzemieszczalne zgrubienie. Rak ten najczęściej diagnozowany jest u kobiet w wieku 50-60 lat.  Komórki raka inwazyjnego przewodowego mogą rozprzestrzeniać się poza pierś, dając przerzuty do węzłów chłonnych lub innych części ciała. 
  • rak inwazyjny zrazikowy: jest rzadszym typem niż rak inwazyjny przewodowy. Stanowi około 10% inwazyjnych raków piersi. Rozwija się początkowo w obrębie części produkujących pokarm – zrazików, jednak ulega rozprzestrzenieniu do otaczających tkanek. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz odległych tkanek i narządów. Nowotwór ten, częściej niż rak przewodowy, może występować w kilku miejscach w obrębie jednej piersi (rak wieloogniskowy) bądź w obu piersiach jednocześnie (obustronny rak piersi). W przeciwieństwie do raka inwazyjnego przewodowego, rak zrazikowy nie tworzy zwykle wyraźnego, odrębnego zgrubienia w piersi. Może się objawiać jako wgłębienia w piersi.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania