Co nowego w onkologii?

Zachęcamy forumowiczów, by w tym miejscu pisać o sprawach, które dotyczą chorych na raka, mają wpływ na ich codzienność, zwłaszcza leczenie. Otwieramy zatem nowy temat poświęcony wydarzeniom onkologicznym na naszym forum. Najważniejsze sprawy będziemy starali się rozwijać na łamach naszego Magazynu. Piszcie zatem śmiało, o tym co Was intryguje i ciekawi.

15 odpowiedzi:
  • Zaiteresowałam się badaniem jak ponizej.

   Okazuje sie ,że badnie tak dokładne nie jest refundowane .Smiać się czy płakać? 

   Po co więc krzyczeć by kobiety sie badały?Skoro cena badania dochodzi do 400 zł ? Gdzie my zyjemy.Smutne.

   😠

   LBC – cytologia na podłożu płynnym

   Cytologia na podłożu płynnym, określana skrótem LBC (Liquid Based Cytology) lub cytologią cienkowarstwową, jest techniką stosowaną od lat w USA i Zachodniej Europie. Charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami diagnostycznymi w porównaniu z "klasyczną" procedurą z użyciem szkiełka laboratoryjnego. Wykrywalność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia w przypadku cytologii LBC zwiększona została o ponad 60 %.

   Istnieje kilka systemów przeprowadzania cytologii LBC, m.in. ThinPrep® (Cytyc Inc.), SurePath™ (Becton Dickinson), LiquiPrep (LGM Int.), SpinThin, Cyteasy®, PapSpin Cytoslide, których wspólną cechą jest:

   • nawet dwukrotnie większa wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy w stosunku do metody klasycznej, zwłaszcza typu dysplazji wysokiego stopnia (CIN2/3 , HSIL - high grade SIL)
   • znacznie lepsza jakość preparatów ułatwiająca ich ocenę
   • mniejszy odsetek preparatów tzw. suboptymalnych lub nie nadających się do oceny ze względu na słabą jakość - rzadziej zachodzi konieczność powtórzenia cytologii
   • możliwość wykonania dodatkowych badań molekularno-genetycznych z tej samej próbki, np. wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV), wirusów opryszczki (HSV), bakterii Chlamydia trachomatis i innych

   Badanie cytologiczne - rysunek poglądowy

   W cytologii na podłożu płynnym pobrany szczoteczką materiał przenoszony jest bezpośrednio do kubeczka z płynem utrwalającym, dzięki czemu do laboratorium przesyłane jest 100 proc. materiału pobranego od pacjentki. Dla porównania, w cytologii konwencjonalnej, jedynie 10 proc. pobranego materiału przenoszone jest na preparat, natomiast pozostałe 90 proc., wraz ze szczoteczką, wędruje do kosza. W laboratorium, po odpowiednim przygotowaniu technologicznym, wykonywane są jednowarstwowe preparaty utworzone głównie ze służących do wykrywania raka szyjki macicy komórek nabłonkowych. Na preparatach LBC komórki znajdują się w dużej koncentracji na niewielkim obszarze, co znacznie ułatwia i przyspiesza czas ich oglądania. Skutkiem powyższego jest zmniejszenie ryzyka przeoczenia nieprawidłowych komórek i wyższy komfort pracy patomorfologa.

   Edytuj

    

   Usuń

  Odpowiedz
  • B
  • I
  • U
  • S
  • 🙂
 • To prawda, cytologia płynna nie jest standardowo finansowana ze środków NFZ, mała liczba placówek może wykonać badanie bezpłatnie.

  Cena nie jest tak wygórowana jak piszesz, koszt ok 60 zł.

 • Cena od 20 zł za zwykłą do 350 w moim miescie za tę z artykułu.

  Takie info otrzymałam ,ponieważ na nią czekam . Ciekawe ,że w duzej przychodni czeka na tę cytologję 2 pacjentki ,gdzie ginekolog przyjmuje setki kobiet ,paru ginekologów.Pytanie tylko gdzie są nasze pieniądze ze składek zdrowotnych,jeśli dokładna cytologia nie jest refundowana ?

  Po co krzyczeć by pacjerntki sie badały ,jak takie badanie nie jest refundowane ? to ile z nich zechce na nie skierowanie? 

 • Nic na to nie poradzimy, że badania, które są dokładniejsze nasz NFZ ma gdzieś. W dodatku dużo lekarzy niechętnie o nich wspomina. 

 • 5 lat temu

  Nowa metoda leczenia raka trzustki 

  http://zdrowie.dziennik.pl/now...

 • https://fakty.tvn24.pl/ogladaj...

  Zawsze trzeba mieć nadzieję i walczyć .

  Wpis edytowany dnia 07-07-2017 22:41 przez sierotka
 • Nie jest to jeden z artykułów medycznych ,nie traktuje też o nowoczesnych osiagnięciach w leczeniu nowotworów ,ale przeczytałam go na jednym oddechu .To są wspomnienia .Przeczytajcie.

  http://kobieta.interia.pl/zdro...

 • 9 miesięcy temu
  "Rak nerki latami rozwija się bezobjawowo. Tymczasem zdiagnozować go może proste badanie USG jamy brzusznej" https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,92010,rak-nerki-latami-rozwija-sie-bezobjawowo-tymczasem-zdiagnozowac-go-moze-proste-badanie-usg-jamy-brzusznej.html "Dwa lata z COVID-19 spowodowały bardzo duże opóźnienia w diagnostyce nowotworów, w tym m.in. raka nerki. – Mamy więcej pacjentów bardziej zaawansowanych w chorobie, u których leczenie jest trudniejsze i dużo mniej efektywne – mówi prof. Paweł Wiechno z Narodowego Instytutu Onkologii. Rak nerki przez lata może się rozwijać w ukryciu, bo w pierwszych etapach nie daje żadnych dolegliwości. A właśnie wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii i rokowań pacjenta. Do diagnozy często wystarczy proste badanie USG. Statystyki pokazują jednak, że niewielu Polaków ma tego świadomość.
 • 9 miesięcy temu
  Glowny skladnik jadu pszczelego, melityna, stosowana eksperymentalnie w wielu rodzajach raka. Mozna znalezc badania pod haslem "melittin cancer". Tu jedno z badan naukowych https://link.springer.com/article/10.1007/s10555-011-9339-3 A tu artykul po polsku z pisma pszczelarskiego https://www.ppr.pl/rozmaitosci/do-wiary-nie-do-wiary/dobry-na-raka-reumatyzm-alergie-rany-i-blizny-152833
 • 9 miesięcy temu
  "Ile kosztuje leczenie raka piersi w Polsce?" "Marta Samborska i Kamila Stępień z fundacji "RaknRoll - Wygraj Życie!" na łamach Bankier.pl opowiadają o wydatkach na leczenie raka, przede wszystkim raka piersi - jaki jest koszt protezy, kto zapłaci za operację rekonstrukcji piersi, jak dostać za darmo perukę z naturalnych włosów." https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-leczenie-raka-piersi-w-Polsce-2795209.html


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat