Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10924 odpowiedzi:
  • 5 lat temu

    Sylwiakz,tez mialam problem z klykcinami,tez nie mialam badan,nikt nie proponowal.Wyszlam z zalozenia ze poprostu trzeba sie czesciej badac.Mysle,ze najwazniejsze w wyniku histpat jest to by linia ciecia byla czysta i zeby raka nie znalezli.Mi sie nie udalo,linia ze zmianami,szyjka do wyciecia.

  • Sylwia z jesteś pewna że ta konizacja była spowodowana wcześniejszym wynikiem cytologie ASC-US? Czy po tej cytologie zrobili Ci kolonoskopie przed decyzja o konizacji? Jesteś dość młoda, a wiem że ASC US jest wskazaniem do kolpo i pewnie leczenia. Konizacja to już grubsza sprawa. Wykonywana właśnie gdy w cytologie wyjdzie Cin2/cin3/cis dlatego jestem w szoku... No chyba że miałaś kololposkopie i tam wyszło coś więcej. Co do klykcin to odpowiada za nie HPV 6,11 i nie jest to onkogenny typ. Ale jeśli miałaś jeden z tych typów odpowiadających za klykcin to jest duża szansa że masz też inne typy które spowodowały u Ciebie dysplazje. Jak często wykonywałas cytologie wczesniej? Ja tym Robiła badanie na HPV i cintec to pewne. Nie pozwoliłaby robić nic w ciemno. 

  • Witajcie , dawno tu nie zaglądałam . Pół roku po amputacji szyjki macicy zaszłam w 3 ciążę , szyjki zostało ok 0,5 cm , więc dodatkowo założono mi szew szyjkowy . Miesiąc temu urodziłam zdrową córeczkę w 36 tc , poród sn 2 dni po zdjęciu szwu . Szyjkę miałam amputowaną z powodu HSIL , po 1 nieskutecznym leepie, zmiany niestety weszły głęboko do kanału . 1 cyto po zabiegu była ok,  2 grupa, w ciąży robiłam cytologię i niestety wyszła nieprawidłowa , ASC-US , zrobiona mi test na wirusa HPV, wyszedł ujemny , wcześniej przy HSIL miałam 2 typy onkogenne . Lekarz kazał zrobić cyto po połogu , niepokoję się...

  • 5 lat temu

    Martyna90,ASCUS to zapalenie zewnetrznej czesci szyjki.Nic Ci lekarz nie zapisal?Od nie leczonych stanow zapalnych tworza sie gorsze rzeczy.Ja tez mam usunieta szyjke,jestem po konizacji chirurgicznej i ja bym tego stanu nie lekcewarzyla,moze jestem przewrazliwiona,niewiem,ale juz wole dmuchac na zimne.Idz zaraz po pologu do lekarza tak jak zalecil,zrob cytologie konieczne i w razie czego trzeba to leczyc farmakologicznie.Podejrzewam,ze wszystko bedzie ok,ale wszystkie takie stany trzeba leczyc,nie wolno zaniedbac.

  • Zania1313 Cytologie wykonywałam co roku, zazwyczaj wychodziło jakieś zapalenie po czym dostawałam jakieś globulki i potem było okej. Już od pierwszej wizyty u ginekologa w wieku 17 lat miałam stwierdzoną ektopię szyjki. Nic nie było robione bo jeszcze nie rodziłam. W wieku 21 lat urodziłam córkę, w trakcie ciąży ektopia zniknęła ale niestety po porodzie wróciła. Pilnowałam cytologii co rok i w każdym roku cytologia była dobra, delikatne stany zapalne. Aż do tego roku. W grudniu wyszedł mi w cyto ASC-US i lekarz stwierdził, że trzeba się z tą ektopią uporać, czyli wyciąć. Więc konizacja była zrobiona w tym celu. Lekarz był zaskoczony moim wynikiem bo po zabiegu stwierdził, że ogólnie wygląda to dobrze. Ale zaproponował od razu, żeby wyciąć całą szyjkę. Nie zgodziłam się i mam zabieg u profesora 18 lutego. Wziął pod uwagę, że chciałabym urodzić chociaż jeszcze jedno dziecko i będzie robił LEEP, a jeśli wynik będzie zły to dopiero wtedy będziemy rozmawiać co dalej. Jestem zła, że już przy tych stanach zapalnych nikt nie zaproponował kolpo, ale zaufałam lekarzom. tak samo chciałam zrobić typowanie wirusa w momencie gdy miałam kłykciny ale tez podobno nie bylo potrzeby, a tak byłabym wcześniej na to wszystko przygotowana. 

  • Martyna90 jak dobrze przeczytać takie pozytywne informacje o ciąży po konizacji :) Byłam przerażona wynikiem, bo z mężem właśnie planowaliśmy drugie dziecko, ale stwierdziłam, że najpierw zrobię sobie badania czy na pewno wszystko dobrze i całe szczęście, bo dobrze nie było. 

  • Zania 1313 właśnie doczytałam co to jest to cintec i miałam to robione przy okazji badania hist-pat i niestety wynik był dodatni, w całym badanym materiale.

  • Sylwiakz kurcze no nic mi się tu nie łączy w całość. Ektopia - masz na myśli nadzerke? Z tego co wiem, nadzerke absolutnie nie można usuwać, jeżeli wcześniej nie zrobi się kolposkopii. A usuwanie nadzerki to raczej nie konizacja. Wykonuje się elektorkoagulacje, fotokoagulacje itd... To lekarz od razu przy ASC US zrobił konizacje? Powiem Ci, że albo miał nosa, albo w badaniach widział już coś więcej. Co wychodzi w badaniu HPV? 

  • W cytologii wyszedł mi ASC-US i miałam wycinaną nadżerkę z tego co mi mówił lekarz za pomocą konizacji. Pobrane były 3 fragmenty części pochwowej szyjki macicy. Może zacytuję wynik z hist-patu "wycinki z tarczy szyjki macicy z wykładnikami morfologicznymi ektopii nabłonka gruczołowego oraz neoplazji wewnątrznabłonkowej dużego stopnia-HSIL/CIN-2 oraz CIN-3. Nabłonek dysplastyczny przebiega w linii cięcia. Wykonano badania immunohistochemiczne: p16 (rozlana, silna immunoekspresja na całej grubości nabłonka); Ki67 (ekspresja na całej grubości nabłonka).

  • 5 lat temu

    Cześć! Mam na imię Ola. Mam 31 lat, 4 letnią córkę i 35 letniego męża.

    Od czasu ciąży borykam się z nieładną cytologią. Z racji tego, że chciałam mieć jeszcze jedno dziecko, pozosgawała wyłącznie pod obserwacją (cytologia co 3 miesiące + kolposkopia przy wątpliym wyniku.

    Ostatnia cytogia wyszła IV. HGSIL.

    Kolposkopia - dziś. odebrany wynik - cin 2 ?

    I ten cholerny znak zapytania.. Z opisem, mowiacym, że nablonek nie byl w calej okazalosci.. Więc nadal n8e wiem nic..

    Boję się, że jednak będzie coś więcej niż ti cin2..

    Chcę jak najszybciej usunąć część szyjki z nadzieją na margines zdrowej tkanki. Bo problem u mnie trwa juz 5 lat. A partnera mam 1. Tylko męża od 10 lat. 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat