Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10924 odpowiedzi:
  • martyna widocznie moze dopiero jak bede juz po wszystkim to bedzie mi lepiej teraz sie martwie zebym nie byla w ciazy bo to pewnie skomplikuje dalszego dzialania

  • Czipsowa u mojej psiapsióły wykryto wysoką dysplazję w 1 cytologii ciążowej w 3 miesiącu , ostatecznie jeśli ta ciąża będzie to można zaczekać z usunięciem zmian do porodu , to nie jest tak że za moment będziesz miała raka. Te zmiany rozwijają się latami i jeśli ktoś piszę że poprzednia cytologia była wzorowa i nagle po roku jest HSIL tzn tylko tyle że poprzedni materiał do cytologii został źle pobrany. Niestety wielu lekarzy nie potrafi prawidłowo pobrać materiału do cytologii to jest przekleństwo , zastanawiam się czego ich uczą na tych studiach , konferencjach , sympozjach . Dlatego ja wybrałam lekarz , który specjalizuje się w chorobach szyjki macicy i potrafi profesjonalnie podejść do diagnostyki .

  • dziewczyny :) ja jestem "stażem"  podobna do waniliowej. Jestem 5 lat po konizacji i diabelstwo nie wróciło. Jestem w ciazy :)

    Co do konizacji w ciąży lekarze raczej zalecają obserwacje do porodu. Chyba że z hp wynika inaczej i jest np rak w wysokim zaawansowaniu wtedy działanie jest inne. Ale najpierw sobie potwierdz ciążę a później lekarz zdecyduje :) nie ma sie co martwic. Jest tutaj jedna dziewczyna która cała ciążę była obserwowana bo miała zmiany i po porodzie leczenie. 

  • martyna90 owszem rak moze sie rozwijac od 3-15 lat ale ciny niestety szybciej się rozwijaja. I w ciągu roku może sie zmienić z cin2 na cin3 np. Dlatego najlepiej cytologie nawet jak sie miało niewielkie zmiany robić co 6 ms

  • no i tak nie mam za wielkiego wyjscia musze czekac naraze okres mi sie dzien spoznia mam nadzeje ze to z przebytych stresów jesli jednak tak ne bedzie to owszem bede musiala dzialac mimo wszystko jestem dobrej mysli ze wszystko bedzie oki bo przecez nie oze byc inaczej musze odrzucic czarne mysli bo z pewnoscia mi to nie pomoze 

  • witajcie kochane,

    Długo mnie tu nie było. Na tą chwilę wszystko u mnie ok. W grudniu minęło 6 miesięcy od ostatniej poprawnej cytologii. Po nowym roku zrobię LBC bo chce mieć pewność że faktycznie mogę wrócić do corocznych cytologii. Od grudnia 2015 robię je co 6 miesięcy że względu na ten jednorazowy lsil. Jakoś boję się zaufać lekarzom. Oni twierdzą że dwie dobre  kontrolne cytologie po lsil to wystarczające aby wrócić do corocznych badań. Ja już zrobiłam 3 :-) Ale tak to jest jak się człowiek boi...

    Pozdrawiam i trzymam kciuki za pomyślne leczenie 

  • Tak katarzyna1988 CINy rozwijają się szybciej dlatego nawet przy najniższym CIN kontrola co pół roku jest obowiązkowa, w sumie postępowanie w przypadku CIN2 i CIN3 jest takie same, więc to różnicy już nie robi, jest jeszcze Cis zanim pojawi się rak inwazyjny wiecwiev stan który poważnie zagraża życiu to na prawdę kwestia wielu lat, najważniejsze to nie zaniedbać kontroli, ja niestety zaniedbałam cytologię i przez 5 lat wyhodowalam sobie dysplazję HSIL

    Wpis edytowany dnia 21-12-2017 16:12 przez Martyna90
  • Martyna90 faktycznie przy lsil kontrole cytologiczne co 6m sa obowiązkowe. Jeżeli dwie kolejne cytologie będą ujemne lub wykonana kolposkopia nie potwierdzi dyspazji a kobieta ma około 30 lat wraca się do cytologii co rok. 

  • no ja tez mam hsil bez cis jak to doktor powiedzial naszczescie bo jak robil mi kolposkopie to powiedzial ze jeszcze ze dwa lata i ylby pewnie cis ja mialam leczona 5 lat temu nadzerke i jak ja wyleczylam od tej pory tez odpuscilam chodzenie do gina i jak sie okazuje byl to najgorszy blad w moim zyciu ale teraz juz ne popelnie tego samego bledu i bede leczyc tyle ile bedzie trzeba bo chce byc zdrowa i sie cieszyc zyciem a ne siedziec na tykajacej bombie trzymajmy za siebie mocno kciuki zeby nam sie udalo i wierzmy w to bo ja juz zaczelam wierzyc ze bedzie dobrze a sprawa mojego kochanego faceta :)

  • a ja mam małe pytanie... Mam HSIL CIN 3 i hpv 16 i 67. Czy jeśli mam HPV szyjki macicy mogę mieć także jamy ustnej? 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat