Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10924 odpowiedzi:
  • Alicja89 ja tam się na tym nie znam...Ale pytając znajome mi kobiety które miały usuwane nadzerke czy miały wcześniej przed usunięciem robione badania inne niż cytologia np.kolposkopia odpowiadają "a co to takiego "? Lekarze przed usunięciem nadzerki nie robią kolposkopii, niestety. Bazują na cyto. Nie mówię ze wszyscy ale większość. Ja też usunęła laserowo bo ciągle mi dokuczala dając Stany zapalne. Gdybym wtedy wiedziała tyle co dziś nie usunelabym jej bez kolposkopii. Całe szczęście test na hpv wyszedł potem ujemnie. Mam świadomość tego wszystkiego dlatego będę się badała częściej... szkoda że tak niewiele kobiet wie.
  • Mój lekarz powiedzial, że teraz są bardzo nowoczesne metody i usuwa się tylko tyle ile potrzeba, nigdy wiecej. Szyjka macicy ma około 5 cm, przy CIN1 usuwa się zaledwie kilka mm, a przy CIN3 do 1 cm, wiec 4 cm szyjki jest nienaruszone. Kiedys przy CIN3 usuwali szyjke, macice a nawet jajowody niepotrzebnie, żeby zapobiec rakowi, to byly niepotrzebne zabiegi. Dziś wystarczy mały zabieg i po sprawie, tylko trzeba szybko reagować. Pojawi sie CIN, to trzeba szybko usunąć, a poźniej po prostu co pół roku co rok wykonywać cytologie. A Toboe white_lavender co wyszlo z biopsji? Pozdrawiam.
  • Hej Zania. Gdybym miała np. CIN1 i lekarz usunalby mi nadzerke, to cofnął by ją do kanalu szyjki. A wtedy CIN moglby się rozwijać w kanale szyjki a na tarczy szyjki byloby ładnie i cytologia wychodzilaby super, dlatego teraz Ci ginekolodzy, ktorzy mają pojecie w tym temacie nie robią juz tych zabiegów. Ty miałaś zabieg laserem, wiec to bardziej nowoczesna metoda, może nie spowodowala cofniecia jej do kanału. Bo moj lekarz mowil, ze jakbym miała CIN1 to wtedy można ładnie usunac go laserem. I nie trzeba leep, czy stosowac innych metod, bo to dopiero przy CIN2 lub CIN3. Poza tym jesli HPV wyszlo Ci ujemne i z biopsji nix nie wyszło to nie masz się czego bać. Ewentualnie możesz sie podpytac tego lekarza co usuwal Ci nadzerke, czy jego metoda mogla spowodowac cofniecie sie nadzerki w głąb kanalu, ale nie sadze, bo laser to co innego niz wypalanka, czy wymrazanie.
  • Dziewczyny ja juz wczoraj spałam a Wy jeszcze debatowalyacie widzę ;) Alicja ja w zeszłym roku po bipsji tylko CIN U i obserwacja a teraz już niestety dokładnie w wyniku mam tak: w materiale stwierdzono ognisko z cechami CIN I L-SIL ponadto luźno leżący bardzo drobny fragment nablonka z cechami dysplazja stopnia dużego H-SIL :/ oprócz tego też mam oczywiście nadzerke i te wszystkie zmiany to tam po tej stronie co nadzerka dlatego trza to wszystko upierdzielic jak to powiedział mój lekarz i boję sie tylko najbardziej ze wytna a wiecie okaże się że za mało ale tak jak Alicja napisałaś oni już wiedzą dokładnie ile wyciąć ile zostawić więc jestem dobrej myśli :)
  • A ja nie wiem co u mnie :( mam wyznaczony termin konizacji na połowę grudnia bez biopsja...wiem tylko.ze na kolposkopii wyszedł cin2 i nie chcieli już przedłużać wyciekiem tylko od razu operacja. Niestety w W-wie są długie terminy :/ także żyje na bombie do stycznia,az w końcu dowiem się co z wycinkiem...
  • Dziewczyny a propo hpv i swiadomosci ludzi a nawrt lekarzy to jak poszłam poprzednim razem po wynik cyto do innego lekarza bo mojego nie było a zależało mi na czasie i było wskazanie hpv to lekarka powiedziala ze mnie maz zdradza bo pol roku temu musiałam się zarazić ze teraz wyszedł...
  • Kaa haha słownik płata mi figle a pospiech wcale nie pomaga w poprawnej pisowni ;)
  • Zgadnijcie co czułam gdy wyszłam gabinetu... dopiero na kolposkopii zostałam trochę bardziej uswiadomiona..
  • 7 lat temu
    Witajcie dziewczyny:-), Jak tak czytam wasze przezycia to jestem w szoku co lekarze czy polozne czasem 'prawia'... Ich komentarze potrafia zwalic z nog... Czasami glowa peka,bo nie wiadomo komu wierzyc. Karolaols domyslam sie jak sie czujesz, bo mialam podobna sytuacje-lekarz zasugerowal wine meza(tak to w skrocie nazwe) i rozne negatywne emocje i mysli przychodzily mi wtedy do glowy... tym bardziej kiedy jest sie w trmacie nowym to z tego strachu, zamieszania, zalamania wynikami wierzy sie we wszystko i wszystko widzi sie w czarnych barwach... Ale glowa do gory,tdzeba przez to przejsc <3
  • Właśnie to jest okropne,że osoby które się na tym nie znają sugerują od razu wine męża - zdrada. Też się czasem czułam jak naznaczona :/ Cale szczęście ze należę do tych ludzi którzy średnio przejmują się tym co mówią o mnie inni (głównie w tym gorszym znaczeniu). Fjorka - odezwij się...zaczynam się martwic


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat