Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10924 odpowiedzi:
  • 8 lat temu
    Olenka88 trzeba reagować jak coś się dzieje i ty to właśnie robisz.Nic tak nie boli i nie spędza nam snu z oczu jak kłopoty ze zdrowiem naszych najbliższych.. Nie będę się mądrzyć bo nic nie wiem o tym z czym się teraz z synkiem borykasz ale Olenka jako mama zwyczajnie trzymam za Was mocno kciuki <3
  • Dziękuję Kaa <3 <3
  • Witajcie dziewczyny :) Dawno mnie nie było ale w miare możliwości czytam na bieżąco :) Oleńka a co się dzieje z niuńkiem?coś poważnego? Agnieszka suuuper wiadomość bardzo się cieszę :) Ja idę 10 na cytologie...dziewczyny co to jest skrining??
  • Badania przesiewowe (screening, skrining) to działania diagnostyczne prowadzone na ludziach zdrowych, ale będących w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na konkretny nowotwór (np. w pewnych grupach wiekowych). Mają one na celu wczesne wykrycie nowotworu lub nawet stanu przedrakowego.Pozdrawiam :)
  • Czesc dziewczyny :) Jestem tu nowa, ale podczutuje juz was od prawie 3 m-cy. W skrocie, wyszla mi zla cytologia, grupa papa.III, nie mozna wykluczyc HSIL (ASC-H). Potem mialam kolposkopie z pobranymi wycinkami. Wyniki: szyjka macicy cervicitis chronica, immunohistocheia: p16 (-). Kanal szyjki macicy: platy nablonka paraepidermoidalnego z cechami CIN-2/HSIL. Immunohistochemia: p16(+). 2 marca przeszlam zabieg Leep z wylyzeczkowaniem pozostawionego kanalu szyjki macicy. Jestem 5 dni po zabiegu, dobrze sie czuje, wogole nie krwawie. Wogole mie brzuch nie boli, czuje sie tak, jakbym wogole nie miala robioneg zadnego zabiegu. Na poczatku mialam uplawy takie wodniste i koloru jak osocze, a od 3 dni zmienily one barwe na zolta. Mam wrazenie ze juz nie sa tak przezroczyste jak na poczatku. Zapach nie wyczuwalny. Czy tak ma byc? Lekarz ze szpitala wypisal mi tylko Cyclonamine na 5 dni, dzis koncze brac. Czy dlatego nie mam krwawienia jak wiekszosc kobiet? To chyba dobrze, prawda? Natomiast moja ginekolog, do ktorej chodze juz ponad 10 lat i jest moja jedyna ginekolog przepisala Cicatridina plus tabletki antykoncepcyjne 2 opakowania zeby szyjka sie ladnie goila i zeby krew miesieczna nie splywala po ranie, zeby nie doprowadzic do endometriozy. Zaznacze, ze nie stosuje tabletek anty od 8 lat. Lekarz wykonujacy zabieg powiedzial, ze nie musze ich brac, zebym nie brala. Moja pani ginekolog jeszcze przed zabiegiem mowila, zeby je brac. Powiem szczerze, ze teraz jestem miedzy mlotem a kowadlem. Sama nie wiem co robic, kogo posluchac. Czy ktoras z was miala podobna sytuacje? Ogolnie mam jeszcze stracha, bo po zabiegu uslyszalam, ze mam jakies zmiany na szyjce, pobrano wycinki i za 3 tyg mam sie dowiedziec co to. Czy to moze byc jakies zapalenie szyjki czy jednak zmiany cin siegaja glebiej w kanal i bedzie konieczna ponowna operacja/zabieg? I o co chodzi z tym p16? Testow na hpv nie robilam, lekarz ze szpitala stwierdzil, ze nie ma sensu robic testu, bo prawdopodobnie wyjdzie pozytywnie. Moja ginekolog natomiast powiedziala, ze nie ma wirusa hpv we krwi, wiec mozemy rozwazyc opcje szczeponki Silgard. Czy moze ktoras z was, tak na szybko mi napisac, co mam robic z tymi tabletami anty ;) Poradzcie kobiety. Leep mialam robiony w 11 dc. Wiec powiedzmy, ze do 11 marca, do konca tyg mam zdecydowac czy zaczne je stosowac czy nie.
  • Zdublowalo mi sie, przepraszam.
  • Julka35 najlepiej będzie jak napiszesz do Biura Interwencji Onkologicznej ,tam ci najlepiej odpowiedzą na twoje pytania. Pozdrawiam :)
  • Dzięki dziewczyny :) co do wyników, co ma być to będzie. Na chwilę obecną nie wiem tylko co robić z tymi tabletkami anty. Jeden ginekolog mówi brać, drugi nie brać, sama nie wiem co będzie lepsze. Zatem czekam az pojawia się dziewczyny, które może miały podobne zalecenia. Dziękuję za odzew <3
  • Witam dziewczynki. Julka35 mi lekarz powiedział że gdybym brała antykoncepcyjne przy wirusie hpv to zmiany szybciej by postepowaly, a mam 3 rodzaje tego wirusa i to onkogenne. Ty nie wiesz czy go masz czy nie. Jeżeli Cię stać to ja na Twoim bym zrobiła żeby wiedzieć jak często robić badania. Ja jestem jakieś 6 tygodni po konizacji z powodu Cin 2. W październiku odebrałam wynik cytologii asc-us i wynik testu hpv z genotypowaniem. Teraz jestem umowiona na kwiecień na ponowną cytologie i test hpv by sprawdzić czy wszystko gra i czy wirus się uspil. Powodzenia i daj znac jak wyniki przyjdą.
  • A gdzie mogę wykonać ten test na hpv? U ginekologa? I rozumiem, że nie jest refundowany, chociaż gdzieś mi się o uszy robiło, że czasami jest. Szkoda, że nie wykonali mi tego testu podczas kolposkopii czy kanonizacji. Ale fakt, zrobiłam go, zeby wiedzieć jak jest, nie opierać się na pomysłach.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat