Do powstania nowotworu dochodzi, gdy zaburzona zostanie równowaga pomiędzy śmiercią komórek a podziałami nowych komórek, zastępujących stare i obumierające komórki. U podstawy tego procesu leżą błędy w zapisie i odczycie DNA – informacji genetycznej zawartej we wszystkich komórkach organizmu. Prowadzi to do wyodrębnienia komórek nieśmiertelnych, które dzielą się w sposób nieograniczony poza kontrolą mechanizmów naprawczych organizmu. W ten sposób powstaje masa tkankowa – nowotwór.

W przypadku nowotworu jajnika proces ten rozpoczyna się w jajniku – kobiecym narządzie rozrodczym. Jajniki odpowiedzialne są za produkcję komórek jajowych umożliwiających rozmnażanie. Są także źródłem hormonów żeńskich – estrogenów i progesteronu. Jajnik jest narządem parzystym, znajdującym się w miednicy.

Jajnik zbudowany jest z kilku rodzajów komórek. Z każdego z nich może rozwinąć się inny rodzaj nowotworu. Nowotwory jajnika można zatem podzielić na: 

  •  nowotwory wywodzące się z tkanki nabłonkowej (nowotwory nabłonkowe), czyli z warstwy komórek pokrywającej jajnik; ponad 95% nowotworów złośliwych jajnika wywodzi się właśnie z tych komórek; 
  •  nowotwory wywodzące się z komórek rozrodczych (nowotwory germinalne), czyli z komórek dających początek gametom (komórkom jajowym - u kobiety i plemnikom – u mężczyzn); 
  •  nowotwory ze sznurów płciowych (nowotwory gonadalne), czyli z komórek budujących zrąb jajnika (czyli tkankę stanowiącą podporę dla znajdujących się w jajniku pęcherzyków), produkujących żeńskie hormony.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania