Nowotwory nabłonkowe stanowią większość guzów jajnika (60-70%). Najczęściej są guzami niezłośliwymi. Wśród nowotworów nabłonkowych wyróżnia się: 

  •  guzy łagodne - występują głównie u kobiet młodych (17-30 rż). Wśród nich wyróżnia się wiele typów, m.in. gruczolakotorbielak surowiczy (najczęstszy łagodny nowotwór nabłonkowy jajnika), gruczolakotorbielak śluzowy, guzy endometroidalne, włókniakogruczolakotorbielak oraz guz Brennera. Leczenie tych nowotworów polega na usunięciu zmiany; 
  •  guzy o granicznej złośliwości - charakteryzują się dobrym rokowaniem; występują u kobiet w wieku rozrodczym, zwykle lokalizują się w jednym jajniku. Większość z nich rozpoznawana jest w najniższym – I stopniu zaawansowania. Od nowotworów złośliwych (raków) różnią się tym, że nie wrastają w zrąb jajnika (czyli tkankę stanowiącą podporę dla znajdujących się w jajniku pęcherzyków). Mogą rozprzestrzeniać się poza jajnik, tworząc tzw. inwazyjne implanty. Podstawową metodą leczenia jest operacja. W przypadku współwystępowania inwazyjnych implantów stosuje się uzupełniającą chemioterapię. 
  •  guzy złośliwe (raki) - stanowią 95% wszystkich złośliwych nowotworów jajnika. Zatem pacjentki z rozpoznaniem złośliwego nowotworu jajnika najczęściej mają właśnie ten typ nowotworu. Guzy te występują głównie u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym (średnio ok. 53 rż.). Niezwykle rzadko nowotwór ten może występować u młodych kobiet i dziewcząt. Raki jajnika dzielimy na: raki surowicze (najczęstsze), endometroidalne, śluzowe, jasnokomórkowe. Swoim wyglądem mogą także nie przypominać żadnego z powyższych typów – raki niezróżnicowane, które rosną i rozprzestrzeniają się szybciej niż pozostałe. Leczenie tego typu guza uzależnione jest od tego, jak bardzo zaawansowany jest nowotwór w momencie rozpoznania. Zwykle diagnoza zostaje postawiona, gdy rak jest już w wyższych stadiach zaawansowania.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania