Istnieje kilka rodzajów raków skóry, które pojawiają się u pacjentów. Pierwszym kryterium rozdzielającym typy nowotworów między sobą jest to, czy są one czerniakiem. Czerniak uważany jest za najagresywniejszą formę nowotworu skóry, wywodzącą się ze skórnych komórek barwnikowych, melanocytów. Więcej informacji o czerniaku znajdziesz tutaj: https://faqrak.pl/alfabet-raka/czerniak.

Pozostałe nowotwory skóry, które nie są czerniakami (ang. non-melanoma skin cancer), są nadal nowotworami złośliwymi, jednak cechują się mniejszą agresywnością i rzadziej przerzutują. Wśród nich wyróżniamy:

  • Rak podstawnokomórkowy skóry: jest to nowotwór wywodzący się z najgłębszej, podstawnej warstwy naskórka. Stanowi on około 80% rozpoznań raka skóry. Pojawia się najczęściej w związku z nadmierną ekspozycją słoneczną, stąd typowo obserwuje się go na szyi, twarzy, ramionach itp.. Jego rozwój jest stosunkowo wolny i bardzo rzadko przerzutuje do okolicznych węzłów chłonnych. Należy jednak pamiętać, że nieusunięty nowotwór może z czasem rozprzestrzenić się do innych miejsc. Jeżeli nie zostanie usunięty całkowicie, istnieje ryzyko nawrotu choroby. Najczęściej, tworzy na powierzchni skóry gładką grudkę o wyraźnie zaznaczonych i poszerzonych naczyniach krwionośnych pod skórą, lecz może przybierać inne formy, dlatego nie powinno się lekceważyć podejrzanych zmian skórnych. Więcej o znamionach, które warto skontrolować, przeczytasz tutaj: https://faqrak.pl/alfabet-raka/czerniak/objawy-czerniaka.
  • Rak płaskonabłonkowy (kolczystokomórkowy): jest to nowotwór wywodzący się z komórek warstwy kolczystej naskórka. Występuje on rzadziej niż rak podstawnokomórkowy, jednak uznawany jest za bardziej agresywny typ raka skóry. Jego pochodzenie może być związane z nadmierną ekspozycją słoneczną, co tłumaczy pojawienie się zmian na głowie, szyi, rękach itp. Jednak rak płaskonabłonkowy może również powstać w miejscu oparzeń, owrzodzeń i blizn. Może przybierać formę łuszczącej się, zaczerwienionej płytki na skórze czy czerwonego guzka. Możliwe jest powstawanie przerzutów, jednak nie jest to bardzo częstym zjawiskiem.  
  • Rak neuroendokrynny Merkla: jest to nowotwór wywodzący się z komórek Merkla w warstwie podstawnej naskórka, które odpowiadają za odbieranie bodźców czuciowych. W przeciwieństwie do innych raków skóry, ich rozwoju nie musi poprzedzać ekspozycja słoneczna i co za tym idzie- mogą powstać w dowolnym miejscu na skórze, w postaci czerwonych lub fioletowych, szybkorosnących guzków. Neuroendokrynny rak Merkela jest bardziej niebezpieczny w porównaniu z rakiem płaskonabłonkowym i podstawnokomórkowym. Częściej przerzutuje, a kiedy już zacznie, całkowite wyleczenie pacjenta staje się trudniejsze.

Inne nowotwory skóry to mięsak Kaposiego i chłoniak skóry, jednak nowotwory te występują dość rzadko. Mięsak Kaposiego jest najczęściej związany z niedoborami odporności, a zmiany skórne nie powodują żadnych dodatkowych objawów. Chłoniaki skóry występują w momencie nadmiernego rozrostu komórek układu immunologicznego w obrębie skóry. Najczęściej pochodzą z komórek limfocytów T, rzadziej z limfocytów B lub komórek NK.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania