Paella to wykwintne danie, choć często z kategorii sporządzanych z tego “co tam z resztek w lodówce zostało”. Przepisów na nie może być wiele, ale nie każdy zawiera tak cenne w diecie w chorobach nowotworowych składniki. Dziś na FAQRAK.pl paella w wersji z bobem - warzywem, które potrafi dodać sił i uzupełnić dietę w cenne dla zdrowia witaminy.
Uwielbiam - zarówno paellę, tarte jak i quiche - za to, że można przyrządzić je wykwintnie i elegancko, na romantyczną kolację lub dla moich cudownych gości, ale można również zjeść je w wersji “sprzątanie lodóweczki”, w której czasami znajdują się ostatnie kawałki jedzenia, które same się wyrzucić nie chciały - pisze do nas Nala123, autorka przepisów, dobrze znanych wszystkim Forumowiczom, jak i Czytelnikom Magazynu FAQRAK.pl
Do przygotowania potrawy potrzebujemy:
- połowę czerwonej papryki - Papryki oprócz kolorów, słodyczy i piękna są bogate również w witaminę C, czerwona ma dużo prowitaminy A, żółta – witaminę E, zielona - kwas foliowy.
- jedną białą cebulę,
- cztery pieczarki,
- 200 gram ryżu do risotto
- passata pomidorowa
- fasola (np. czerwona z puszki)
- bób (ok. 300 gram)
- przyprawy: sól i pieprz, pół łyżeczki papryki wędzonej, szczyptę papryki chili, pół łyżeczki gałki muszkatołowej oraz po łyżeczce: słodkiej papryki w proszku, oregano suszonego.
Taka ilość składników wystarczy, by przygotować danie na dużej rodzinnej patelni.
“Osobiście uważam, że fajnie jest kupić specjalną patelnie do paelli, ale może być też dobrej jakości patelnia (dobrej – czyli z grubym dnem i taka na której smaży się właściwie bez tłuszczu)”. Nala123
Sposób przyrządzenia paelli:
Paprykę, cebulę i pieczarki podsmażamy na łyżeczce oliwy. Do warzyw dodajemy przyprawy. Następnie do pachnącej już mieszanki wrzucamy 200 gram ryżu (ryżu do risotto, ten zwykły się po prostu rozpadnie) i dokładnie wszystko mieszamy, dbając aby każde ziarenko ryżu zostało oklejone mieszanką przypraw.
“Uwielbiam jadać ryż ponieważ zawiera potas (jest boski na serce), magnez (koi nerwy, poprawia koncentrację), żelazo i cynk (poprawiają odporność). Bogactwo ryżu to również witaminy z grupy B (regulują pracę układu nerwowego), witamina E (chroni przed wolnymi rodnikami, ale to też witamina życia) i błonnik (poprawia trawienie i pomaga usunąć toksyny z organizmu). Ryż to wspaniałe węglowodany, dzięki czemu wiemy, że nic nie odłoży się ani nie ukryje w naszych boczkach” - mówi Nala123
Powyższe skarby znajdujące się na patelni należy zalać bulionem. W jakiej ilości? To zależy od rodzaju ryżu, najlepiej sugerować się przepisem na opakowaniu, aby całość nie wyszła za rzadka jak zupa ryżowa. Ryż gotujemy pod przykryciem zgodnie z instrukcją. Następnie dolewamy passatę pomidorową.
“Ja lubię jak danie jest troszkę płynne, dlatego dolewam 300 ml bulionu. Nie chcę znowu rozpisywać się na temat pomidorów, bo pisałam o nich tutaj – ale proszę – wierzcie mi, że pomidory to naprawdę dar niebios. Oprócz ogromnej ilości witamin i minerałów zawierają witaminę C która wzmacnia naczynia krwionośne (często uszkodzone po chemioterapii) i wpływa na lepsze dotlenienie, witaminy A i E - nawilżają skórę i działają przeciwzmarszczkowo. Drogie Panie – zobaczcie jakie drogie są w aptece kosmetyki z witaminą C!!! Dodatkowo to cudowne warzywo zawiera likopen opóźniający procesy starzenia. Nie ma wyjścia, po takich warzywach to tylko już można pięknieć”
Całość gotujemy jeszcze około 3 minuty, aby nie zniszczyć cennych witamin. Na koniec do passaty dodajemy fasolę – np. puszkę czerwonej fasoli. I wreszcie czas na ostatni „magiczny” i kluczowy składnik tego dania, czyli bób. Najlepiej ugotować go osobno, aby mieć pewność, że nie będzie surowy. Bobu sobie nie żałujemy – dodajemy około 300 gram.
Bób - przyjaciel w trakcie i po zakończeniu leczenia onkologicznego
Warzywo to jest bardzo bogate w białko. Białko buduje organizm, odżywia każdą zniszczoną komórkę (100 gr bobu zawiera prawie 8 gr białka). Bób zawiera dużo błonnika: jak wielka szczotka wymiecie z naszych jelit zaległości i sprawi, że będziemy czuć się lżej, oczyścimy się i będziemy gotowi przyjąć nowe substancje odżywcze. Nie sposób wymienić wszystkich innych właściwości bobu. Zawiera m.in. witaminy: C, K (zapobiega krwotokom), A (jest odpowiedzialna za proces regeneracji komórek, wspomaga wzrok, likwiduje zmarszczki i działa przeciwstarzeniowo), witaminy z grupy B. Dodatkowo w bobie znajdziemy minerały: wapń - doskonały budulec kości i zębów (abyśmy jak najdłużej mogli cieszyć się własnymi), żelazo – dotlenia komórki, a co za tym idzie także serce i sprawia na przykład, że mamy więcej siły na spacery. Magnez zawarty w bobie koi nerwy i wspomaga mózg, potas – usuwa zmęczenie, dodaje ogromnej porcji energii dotleniając mózg, fosfor – buduje kości i zęby, pomaga prawidłowo funkcjonować narządom, cynk – zadba abyśmy nie chorowali, łagodzi zmęczenie, poprawia stan naszych włosów i paznokci.
“Jak widzicie - mały strączek bobu a tyle może. Cudny, wspaniały i boski bób. Mały ale jakże silny, wiele może. Więc możemy i my. Zawstydźmy raka bobem. Nawet z chorobą możemy tryskać energią, zdrowiem i możemy być piękni”.(Nala123)
Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko smakować zdrowe danie. Pamiętajmy, że witaminy: A, D, E i K zawarte w potrawie rozpuszczają się w tłuszczu. Dlatego po nałożeniu porcji na talerz polejmy ją oliwą.
Uwaga: osoby z dną moczanową, chorobami nerek oraz z cukrzycą powinny zasięgnąć porady lekarza w sprawie spożywania bobu, ze względu na zawartość potasu.
Autor przepisu oraz komentarzy dietetycznych: Nala123
Zobacz też inne przepisy Nali123: Koktajl, który doda sił w chemioterapii oraz Zdrowa sałatka pełna witamin i uśmiechu.
14.09.2017