Jeszcze do niedawna aktywność fizyczna osób leczonych z powodu raka była przeciwwskazana i budziła liczne kontrowersje. Podstawowym zaleceniem był oszczędzający tryb życia. Są jednak dowody potwierdzające korzystny wpływ aktywności fizycznej na organizm pacjentów onkologicznych. Fizjoterapeutka, dr Magdalena Górska-Doś odpowiada na najważniejsze pytania, związane z podjęciem ćwiczeń w przypadku leczenia raka. Dlaczego warto, kiedy zacząć i jak ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić? - zachęcamy do skorzystania z naszego instruktażu.

Aktywność fizyczna działa bardzo korzystnie zarówno na etapie leczenia nowotworu, jak i w przypadku okresu po zakończeniu terapii. Bez wątpienia pozwala szybciej powrócić do zdrowia. Jest to związane bezpośrednio z poprawą metabolizmu, zwiększeniem odporności organizmu, czy poprawą działalności hormonalnej. Ale również z poprawą nastroju, lepszą samooceną, czy z rozładowaniem negatywnych emocji. Aktywność fizyczna jest zalecana pacjentom w każdej fazie choroby i w każdym etapie leczenia.

Jak ćwiczyć, aby osiągnąć pozytywne skutki?

Pacjentom najczęściej zaleca się ćwiczenia, które angażują duże partie mięśniowe. Są to różne formy ruchu typu spacer, trening marszowy, pływanie, jazda rowerem czy taniec. Ważne, by wybierając formę aktywności pamiętać o dostosowaniu jej do indywidualnego samopoczucia, formy, a także preferencji. Ruch ma przede wszystkim sprawiać przyjemność! Wskazana jest umiarkowana intensywność wysiłku fizycznego. W przedziale 60-80 procent maksymalnej częstości skurczów serca odpowiednich dla danego wieku. W jednostkach ćwiczeniowych 30-60 minut, czy do pięciu razy w tygodniu, a więc najlepiej co drugi dzień przez przynajmniej 6 tygodni. Jak w prosty sposób ocenić umiarkowany poziom wysiłku fizycznego? Najprostszą metodą jest test mówienia. W czasie ćwiczeń powinniśmy swobodnie porozumiewać się z drugą osobą.

Dr Magdalena Górska-Doś:

"Cennym uzupełnieniem ćwiczeń wytrzymałościowych są ćwiczenia o niskiej intensywności. Na przykład ćwiczenia ogólnousprawniające, oddechowe, relaksujące, ale również te o charakterze siłowym - coraz bardziej doceniane dla pacjentów po chorobie nowotworowej".

Na co zwrócić uwagę rozpoczynając ćwiczenia?

Na początku warto przedstawić swoje zamiary lekarzowi rodzinnemu. Taka konsultacja z pewnością zapewni nam dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, a nie wykluczone, że lekarz będzie miał dla nas własne, dostosowane do naszego stanu zdrowia porady i sugestie. Nie warto robić nic na siłę. Jeśli w danym momencie nie mamy ochoty na podjęcie aktywności może czasem warto poczekać kilka dni, aż nasze samopoczucie się poprawi. W końcu nie chcemy zniechęcić się już na samym początku! Dlatego ćwiczenia należy zaczynać zawsze, gdy czujemy się na silach. Na początku przyjmijmy też zasadę - lepiej mniej niż więcej. Nie warto się przeciążać. Należy zawsze dostosować aktywność fizyczną do naszych chwilowych predyspozycji. Powinna być bezbolesna i przede wszystkim stać się dla nas źródłem przyjemności.

12.06.2017