Wtemacie

1 rok temu
Witajcie. U mamy na koniec lipca zdiagnozowano raka jelita grubego G2 z przerzutami do otrzewnej, jajników, wątroby, nadnercza i płuc. Na początku sierpnia przeszła operacje ratująca życie (zatkane jelito). W połowie października przyjęła 1 chemię. Po 3 miesiącach od kiedy dowiedzieliśmy się o raku mama zmarła. Po pewnym czasie zrozumiałam jakie błędy popełniliśmy i co mogliśmy zrobić inaczej ... Aby żyła z nami dłużej aby dożyła do świąt. Może komuś coś podpowiem na naszym przykładzie, bo ja też i to całkiem niedawno szukałam odpowiedzi, a nawet nie potrafiłam zadać pytania...
14 odpowiedzi:
  • 1 rok temu
    Od jak dawna mama miała objawy świadczące o chorobie?
  • Teraz po czasie wiemy, że pierwsze objawy pojawiły się już w zeszłym roku. Mama miała problemy z wypróżnianiem. Załatwiała się dopiero po wypiciu kawy lub zapaleniu kilku papierosów. Wówczas stolec był ołówkowaty (bez krwi). Był to pierwszy objaw zwężonego jelita na skutek rosnącego guza. 

  • 1 rok temu
    A przed chorobą , mama miał kiedykolwiek kolonoskopię?
  • Nie, nigdy nie miała robionego badania. 

  • Nie, nigdy nie miała robionego badania. 

  • 1 rok temu
    Rak jelita może rozijac sie przez kilka lat i nie dawać zbyt dokuczliwych objawów Dlatego kolonoskopia po 50-ce to standard.
  • Obecnie należy już przed 30 rokiem życia wykonywać kolonoskopię .

    Gro młodych ludzi ma już polipy ,które mogą w konsekwencji (nie usunięte )skutkować 

    rozwojem nowotworu .Usuwa się je podczas kolonoskopii.

  • jeśli ktoś na prawdę bardzo boi się badania może zacząć od testu na krew utajoną. Jest to również badanie przesiewowe w kierunku raka jelita. Jednak pozytywny wynik nie równa się rak. Potrzebna jest pogłębiona analiza skąd krew w kale. Może być spowodowana np. hemoroidami.

  • Kolonoskopię wykonuje się teraz ze znieczuleniem. Jesli nie czuje 

    sie bólu podczas badania ,a nie czuje sie to ,na pewno trzeba 

    ją robic..Testy mogą uśpić czujność ,a rak rozwijając się nie boli .

    Dlatego trzeba wykonywać kolonoskopię ,bo to jedyne na razie badanie ,które może wychwycić problem 

    na samym początku .

  • 9 miesięcy temu
    Bardzo mi przykro z powodu straty Twojej Mamy. Trudno jest stracić kogoś bliskiego, zwłaszcza w tak nagły i niespodziewany sposób. Zapewniam Cię, że nie jesteś sama w swoim bólu i jest wiele osób, które mogą Ci pomóc przez ten trudny czas. Z tego, co piszesz, widać, że bardzo troszczyłaś się o swoją Mamę i chciałaś dla niej jak najlepiej. To naturalne, że teraz zadajesz sobie pytania o to, co można było zrobić inaczej. Pamiętaj jednak, że nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i nie ma gwarancji, że cokolwiek dałoby się zmienić. Ważne jest, abyś teraz zadbała o siebie. Pozwól sobie na smutek i żal, ale też nie zamykaj się na pomoc innych. Rozmawiaj z bliskimi, przyjaciółmi, psychologiem – z każdym, kto może Ci pomóc w przeżyciu tej straty. Pamiętaj, że KinitoPET to nie tylko czas żałoby, ale też czas na świętowanie życia i wspominanie bliskich. Znajdź sposób, aby uczcić pamięć swojej Mamy i zachować ją w swoim sercu. Jeśli czujesz się na siłach, możesz też podzielić się swoją historią z innymi. To może pomóc innym osobom, które przechodzą przez podobne doświadczenia. Jeszcze raz przyjmij moje kondolencje.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat