W przypadku zmian bardziej zaawansowanych zalecaną metodą leczenia jest radykalna cystektomia. U mężczyzn podczas tego zabiegu usuwa się pęcherz moczowy, stercz (prostatę) oraz pęcherzyki nasienne. U kobiet oprócz pęcherza moczowego wycięta zostaje macica wraz z przydatkami. Zwykle usuwa się także część moczowodów. Niekiedy konieczne jest także usunięcie cewki moczowej (w zależności od umiejscowienia guza). Podczas operacji wycięte zostają także niektóre węzły chłonne. U niektórych chorych po radykalnej cystektomii stosuje się uzupełniającą radioterapię (RTH), aby zmniejszyć ryzyko wznowy choroby. Napromienianiu poddaje się wówczas lożę pooperacyjną, czyli miejsce po usunięciu pęcherza i pozostałych struktur. Niekiedy przed operacją stosuje się przedoperacyjną chemioterapią (tzw. neoadjuwantową chemioterapię). 

Radykalna cystektomia wiąże się z koniecznością odtworzenia drogi odpływu moczu. Istnieją różne sposoby odprowadzania moczu po wycięciu pęcherza: 
poprzez fragment jelita krętego (ureteroileokutanestomia) – fragment jelita cienkiego zostaje wyłączony z pasażu jelitowego. Jeden jego koniec zaszywa się całkowicie i przyłącza się do niego moczowody, które będą doprowadzały do niego mocz z nerek. Drugi koniec tego fragmentu wyprowadza się na skórę brzucha, uzyskując otwór stomijny;
poprzez ureterostomię obustronną – ta metoda polega na wyprowadzeniu końców obu moczowodów na skórę brzucha po obu stronach pępka. Do powstałych otworów stomijnych wprowadza się cienkie cewniki, aby otwory nie zwężały się; 
poprzez jelitowy pęcherz zastępczy – metoda polega na wytworzeniu zbiornika na mocz (zastępczego pęcherza) z jelita. Do powstałego zbiornika wszczepia się moczowody, które będą doprowadzały do niego mocz z nerek. Następnie pęcherz zastępczy umieszcza się w miejscu, w którym znajdował się naturalny pęcherz i łączy się go z cewką moczową. 
Wybór metody odprowadzania moczu po cystektomii omawiany jest wraz z pacjentem przed zabiegiem. Dobór sposobu uzależniony jest m.in. od wieku chorego oraz współistniejących chorób. Niestety, nie zawsze w czasie zabiegu możliwe jest wykonanie zaplanowanej metody odprowadzania moczu.
Nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do tego zabiegu. Pod uwagę bierze się wiek i stan ogólny pacjenta. Zabieg przeprowadza się u osób młodszych, bez współistniejących chorób. Chorzy, którzy nie mogą być poddani temu zabiegowi, mogą być leczeni chirurgicznie z zaoszczędzeniem pęcherza moczowego z uzupełniającą chemioterapią przed- lub pooperacyjną bądź radioterapią.
Radioterapia (RTH) jako jedyna metoda leczenia jest, niestety, mniej skuteczną metodą niż cystektomia radykalna. Samodzielną RTH stosuje się zatem tylko u tych pacjentów, którzy nie mogą zostać poddani zabiegowi operacyjnemu bądź nie wyrażają na nie zgody. 

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania