W raku jajnika nie występują wczesne objawy. Rak jajnika nie powoduje także charakterystycznych dla siebie objawów. Jest to najważniejszy powód, dla którego diagnoza aż w 75% zostaje postawiona, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Guz może rosnąć, powodując bezobjawowe powiększenie wymiarów jajnika. W tym czasie bezobjawowego wzrostu dochodzi do rozprzestrzeniania się guza poza jajnik – odrywające się komórki nowotworowe docierają do jamy brzusznej, do innych narządów.
Zwykle pierwszymi objawami są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wiele pacjentek na około rok przed postawieniem diagnozy skarży się na niespecyficzne objawy, takie jak wzdęcia, uczucie pełności w jamie brzusznej, odbijania, powiększenie się obwodu brzucha. Jednym z pierwszych objawów zaawansowanej postaci choroby może być wodobrzusze (nagromadzenie płynu w jamie otrzewnej). Niekiedy mogą wystąpić objawy ze strony narządu rodnego – nieprawidłowe krwawienie, ból podczas stosunku lub uczucie ucisku w miednicy. Powiększający się guz może także powodować ucisk na pęcherz moczowy, wywołując nagłe parcia na mocz. Rosnący rak może także wywoływać zaparcia, zatrzymanie gazów i ostatecznie niedrożność jelit. Ból w podbrzuszu pojawia się dopiero, gdy guz ma około 7 cm średnicy.
Pierwsze objawy guzów jajnika innych niż nabłonkowy nowotwór złośliwy, mogą wynikać z nadprodukcji hormonów płciowych – zarówno żeńskich jak i męskich. Dzieje się tak w przypadku guzów gonadalnych (patrz CZYM JEST RAK JAJNIKA?). Ich pierwszymi objawami mogą być: przedwczesne dojrzewanie u dziewcząt, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia z pochwy po menopauzie, pojawienie się owłosienia typowego dla mężczyzn (na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, wokół brodawek sutkowych) czy pogrubienie głosu i przerost łechtaczki.
We wczesnych stadiach zaawansowania lekarz stwierdzi w badaniu obrazowym guz w jajniku. U kobiet z zaawansowanym nowotworem, oprócz zmiany w jajniku (-ach), występuje płyn w jamie otrzewnej i/lub opłucnej. Zdarza się, że u chorej jajnik (-i) może być prawidłowej wielkości lub tylko nieznacznie powiększony mimo rozsiewu nowotworu w jamie brzusznej.
Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania