Szacuje się, że 3.6% nowych zachorowań na nowotwory związanych jest z wysokim poziomem Indeksu Masy Ciała (BMI). W krajach europejskich odsetek nowych zachorowań na raka związanych z nadmierną masą ciała dochodzi nawet do 8.5%. 

27 września 2017 roku Międzynarodowa Organizacja do Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała najnowszy raport na temat epidemii otyłości na świecie. W 2014 roku na 4,9 mld dorosłych ludzi na ziemi, niemal połowa miała nadwagę (ponad 1.9 mld). Aż 600 mln dorosłych osób w światowej populacji, chorowało na otyłość. W dramatycznym tempie rośnie także odsetek dzieci z nadwagą. 

- Zapobieganie występowaniu nadwagi, nad każdym etapie ludzkiego życia, stało się jednym z najważniejszych zadań z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku - podkreślił, prezentując raport dyrektor IARC, dr Christopher Wild. 

U osób otyłych obserwuje się podwyższone ryzyko zachorowania na wiele typów nowotworów złośliwych, w tym na raka: jajnika, jelita grubego i odbytnicy, wątroby, nerki, trzustki, części wpustowej żołądka, przełyku, trzonu macicy, gruczołu krokowego, pęcherzyka żółciowego, tarczycy, jak również szpiczaka mnogiego, oponiaka, a także na nowotwór piersi (u kobiet po menopauzie). Podwyższona masa ciała, częściej podnosi ryzyko rozwoju nowotworów u kobiet niż u mężczyzn. 
Tyjemy, gdy dostarczamy naszym organizmom więcej energii niż jest mu potrzebne. Problemu nie rozwiązuje wzrastająca popularność aktywności fizycznej. Kluczowy wpływ na nasz bilans energetyczny ma jakość diety. Odpowiednią masę ciała pomaga utrzymać dieta, w której duży udział mają: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy, ziarna, produkty będące źródłem tłuszczów nienasyconych, przy jednoczesny niskim udziale przetworzonych produktów zbożowych, czerwonego mięsa, tłuszczów nasyconych, napojów i produktów słodzonych cukrem. Niestety, we współczesnym świecie najbardziej dostępne, szybkie i szeroko reklamowane są produkty wysokokaloryczne i niskowartościowe (tzw.junk-food, czyli jedzenie śmieciowe).  Na dominującą pozycję śmieciowego jedzenia w jadłospisach wielu ludzi ma wpływ stopień zamożności i świadomości. Pełnowartościowe, zdrowe jedzenie jest relatywnie droższe, a stopień świadomości ciągle za niski.

Uzupełnieniem zdrowej diety jest ruch, aktywność fizyczna. Tygodniowa minimalna dawka wysiłku fizycznego dla dorosłych to 150 minut ćwiczeń o średniej intensywności (szybki spacer) lub 75 minut ćwiczeń o wysokiej intensywności. Najlepiej znaleźć czas na aktywność fizyczną każdego dnia, ale można też zacząć od zmiany codziennych nawyków.  Oto 10 wskazówek od American Cancer Society, które można od razu wprowadzić w życie. 

  1. Korzystaj ze schodów zamiast windy
  2. Jeżeli jedziesz samochodem, parkuj dalej od miejsca docelowego, żeby większy odcinek przejść. 
  3. Jeżeli używasz transportu publicznego, wysiądź jeden przystanek  wcześniej i przejdź ostatni odcinek. 
  4. Kiedy możesz wybieraj rower lub spacer, zamiast jazdy samochodem.
  5. Wybierz się na krótki spacer w czasie przerwy na lunch lub po obiedzie. 
  6. W czasie oglądania telewizji wykonuj proste ćwiczenia. Możesz też wprowadzić zasadę, że nie siedzisz w czasie trwania reklam. 
  7. Stój lub spaceruj w czasie rozmów telefonicznych. 
  8. Robienie porządków domowych i praca w ogrodzie to również formy aktywności fizycznej. Nie unikaj ich. 
  9. Wolny czas wykorzystaj na aktywność fizyczną.
  10. Spędzaj aktywnie czas z rodziną.

18.11.2017 

Tekst: Kalina Olejniczak i Piotr Wojtyś

Materiały źródłowe:

http://www.iarc.fr/en/media-ce...
https://www.cancer.org/latest-...