Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez American Cancer Society wskazują, że nawet aktywność fizyczna o niskiej intensywności (np. wolny spacer, wędkowanie, lekkie prace domowe) jest lepsza od jej całkowitego braku i jedynie biernego wypoczynku. Zamiana 30 minut biernego wypoczynku na lekką aktywność fizyczną wydłuża nasze życie. Bardziej intensywna aktywność przynosi jeszcze większe korzyści zdrowotne, takie jak niższe ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory złośliwe, choroby serca oraz niższe ogólne ryzyko zgonu. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko zachorowana i zgonu, niezależnie od praktykowanej aktywności fizycznej.

W przeprowadzonym badaniu udział wzięło prawie 38 tys. mężczyzn oraz prawie 55 tys. kobiet. W badanej populacji zastąpienie 30 minut dziennie spędzanych w pozycji siedzącej przez taki sam okres niskiej aktywności fizycznej, wiązało się z 14% redukcją ryzyka zgonu. Przy wprowadzeniu aktywności fizycznej o średnim do wysokiego poziomu intensywności, redukcja ryzyka zgonu wynosiła już 45%.

Aby włączyć nieco aktywności fizycznej do codziennych czynności:

wybierz się na krótki spacer zamiast oglądania TV.

w pracy poruszaj się schodami zamiast windy lub wybierz się do współpracownika zamiast wysyłać maila.

parkuj dalej od pracy lub korzystając z miejskiej komunikacji, wysiądź jeden przystanek wcześniej.

[przygotował Piotr Wojtyś w oparciu o: https://www.cancer.org/latest-news/even-light-levels-of-physical-activity-provide-benefits.html]