Sezon grillowy wprawdzie już od dawna w pełni, ale nadszedł długi weekend. Jeśli sprawdzą się prognozy i dopisze pogoda, to pomysł z urządzeniem grilla będzie jak znalazł. Z tej okazji mamy prosty przepis na grillowane, zdrowe warzywa w marynacie oraz (w pakiecie z przepisem) kilka ważnych zaleceń opublikowanych przez American Cancer Society, które odnoszą się do bezpiecznego dla zdrowia grillowania i piknikowania.

Co na ruszt? Szaszłyki warzywne z grilla

To, co ostatecznie wyląduje na ruszcie w przypadku szaszłyków zależy trochę od fantazji, trochę od kulinarnych i smakowych upodobań. Na pewno przyda się papryka (najlepiej w różnych kolorach), cukinia, cebula biała i czerwona, pomidory, bakłażany... W sezonie letnim mamy na prawdę pełen wybór warzyw, dzięki czemu wielokolorowa kompozycja grillowa może nie tylko cieszyć podniebienie, ale też i oko. Jednak kolor i smak "nadzianych" warzyw to nie wszystko. Jak w przypadku każdego dania grillowego, tak i dla warzywnych szaszłyków kluczowa jest marynata. To ona daje daniu prawdziwy charakter. Jak ją przygotować?

Składniki:
- ocet winny
- pieprz
- sos sojowy
- oliwa
- ulubione zioła (np. zioła prowansalskie, tymianek, bazylia, oregano)

Wykonanie marynaty: Sos sojowy oraz oliwę mieszamy z octem winnym w proporcji 3:1. Dodajemy przyprawy, zioła i zanurzamy przygotowane wcześniej szaszłyki w tak wykonanej marynacie. Obracamy co jakiś czas. Całość trzymamy w marynacie przez ok. 20 min.

Po ułożeniu warzyw na grillu marynatę warto wykorzystać do polewania warzyw, aby nabrały jeszcze głębszego ziołowego smaku.

ACS radzi: Jak grillować, by nie chorować?

Lato i wysokie temperatury sprzyjają wyjazdom na łono natury, ale sprzyjają także rozwojowi bakterii, dlatego istotnym jest, aby zachować odpowiednie zasady w czasie transportu i spożywania żywności. W związku z sezonem sprzyjającym smakowaniu dań "pod gołym niebem", American Cancer Society opublikowało zalecenia US Department of Agriculture odnośnie bezpiecznego grillowania i piknikowania. 

1. Myj ręce, naczynia, powierzchnie na których przygotowuje się żywność oraz pojemniki do żywności przed kontaktem z produktami spożywczymi aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń bakteryjnych. 

2. Marynuj żywność odpowiednio wcześnie a następnie przechowuj tak przygotowane produkty w lodówce w szklanych lub plastikowych pojemnikach przeznaczonych do żywności.

3. Następujące produkty powinny być przechowywane w chłodnych warunkach: surowe mięso, drób, owoce morza, mielone mięso, kanapki, sałatki (z tuńczykiem, kurczakiem, jajkiem, makaronem, owocami morza), pokrojone na kawałki owoce i warzywa, łatwopsujące się produkty nabiałowe. 

4. Przechowuj oddzielnie surowe produkty (mięso, drób, owoce morza) oraz produkty gotowe do spożycia takie jak: owoce, warzywa, sałatki, sery, desery. Używaj do nich oddzielnych pojemników, talerzy  oraz sztućców.   

5. Przechowuj produkty wymagające niskich temperatur w termoizolacyjnych pojemnikach z lodem. W czasie transportu ustaw pojemniki na siedzeniu pasażera zamiast w rozgrzanym bagażniku. Na miejscu pikniku przykryj pojemniki kocem i postaw w cieniu.

6. Wyrzuć resztki, które były poza pojemnikami przez dłużej niż godzinę. Przechowuj niezjedzone produkty w pojemnikach termoizolacyjnych.   

7. Sprawdź czy grillowane produkty są odpowiednio usmażone. Możesz skorzystać z termometru. 

8. Zabierz ze sobą środki higieny rąk, jeżeli w miejscu piknikowania nie ma urządzeń sanitarnych. 

Źródło: www.prod.cancer.org

11.08.2017