Wiele badań naukowych dowodzi korzystnego wpływu aktywności fizycznej na ograniczanie ryzyka zachorowania na raka. Ruch w odpowiedniej dawce i formie jest bardzo często wskazany nawet podczas leczenia. Ale jak wytrwać w postanowieniu, by wzmocnić swój organizm ćwicząc regularnie? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów, które zdradzamy w specjalnie przygotowanej infografice. Publikujemy też najnowsze doniesienia naukowe, które z pewnością pomogą zmobilizować się do aktywności fizycznej.

Naukowcy opracowali precyzyjny wskaźnik redukcji ryzyka raka poprzez ruch

Niedawno opublikowane na łamach British Medical Journal badania dowodzą, że im większa jest intensywność podejmowanej aktywności, tym niższe staje się ryzyko zachorowania na nowotwory typu rak piersi, jelita grubego, czy odbytnicy. W wyniku przeprowadzonej metaanalizy ponad 170 publikacji naukowych badaczom udało się opracować precyzyjny wskaźnik odnoszący się do poziomu regularnej aktywności i wiążącej się z nią redukcji ryzyka. Intensywność aktywności fizycznej określono poprzez wartość równoważnika metabolicznego, przedstawiając ją jako wielokrotność jednego MET, który równy jest spoczynkowemu pobieraniu tlenu (ok. 3,5 ml * kg-1 * min-1). Jeden MET określa zużycie jednej kilokalorii energii przez jeden kilogram masy ciała w ciągu jednej godziny spoczynku (spokojne siedzenie) (kcal/kg mc./h), zaś liczba MET oznacza, ile razy więcej energii jest zużywane podczas wykonywania wysiłku w porównaniu z energią wydatkowaną w czasie spoczynku. W porównaniu z osobami podejmującymi aktywnością fizyczną na zbyt niskim poziomie ( 600 MET minut/tydzień) , redukcja ryzyka przy najwyższym poziomie aktywności ( = 8000 MET minut/tydzień) wynosiła odpowiednio:  14% dla nowotworów piersi, 21% dla nowotworów jelita grubego, i 25 do 28% dla pozostałych chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, niedokrwienna choroba serca, zawał niedokrwienny.

Ile i jak ćwiczyć, żeby osiągnąć zadowalające rezultaty?

Aby osiągnąć zadowalające rezultaty wcale nie trzeba dorównywać tym spośród przebadanych osób, które były najbardziej aktywne. Istotny spadek ryzyka zachorowania  dla badanych chorób cywilizacyjnych zaobserwowano bowiem już po osiągnięciu aktywności na poziomie 3000-4000 MET minut/tydzień. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, aby osiągnąć poziom 3000 MET minut/tydzień przy różnych formach aktywności fizycznej można do codziennego planu dnia włączyć: 10 minut wchodzenia po schodach, 15 minut odkurzania mieszkania, 20 minut pracy w ogrodzie, 20 minut biegania oraz 25 minut jazdy rowerem lub spaceru w ramach formy transportu.

Jak wytrwać w regularnej aktywności - infografika:

Rusz się! Wykop raka! Zapraszamy do udziału w Maratonie Fintess, który odbędzie się w Poznaniu w najbliższą sobotę 26 sierpnia. Szczegóły na faqrak.pl już jutro. Zapisy poprzez stronę wydarzenia na Facebooku.

23.08.2017