Wstępne wyniki badania przedstawione w czasie American Heart Association's Scientific Sessions 2020 wskazują, że osoby, które jedzą papryczki chili mogą żyć dłużej oraz charakteryzują się niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca i układu krążenia oraz nowotworów złośliwych

Wyniki wcześniej przeprowadzonych badań wskazywały, że papryczki chili wykazują właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, antynowotworowe oraz regulujące poziom glukozy we krwi w związku z wpływem kapsaicyny, substancji odpowiedzialnej za ostry smak papryczek. W najnowszym badaniu przeanalizowano dane na temat konsumpcji papryczek chili i ich wpływu na ryzyko zgonu  dla ponad 570 000 osób z USA, Włoch, Chin oraz Iranu.

Wyniki wykazały, ze osoby spożywające papryczki chili charakteryzuje:

  • 26% redukcja ryzyka zgonu z powodu chorób serca i układu krążenia,
  • 23% redukcja ryzyka zgonu z powodu nowotworów złośliwych,
  • 25% obniżenie ogólnego ryzyka zgonu.

Autorzy badania wskazują, ze nieznany jest mechanizm wyjaśniający powyższe wyniki, dlatego na aktualnym etapie nie można kategorycznie stwierdzić, ze jedzenie papryczek chili faktycznie redukuje w tak dużym stopniu ryzyko zgonu. Zalecane jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań w tym zakresie.