Najlepsze rokowanie dotyczy chorych z wczesną postacią raka żołądka – około 90% chorych przeżywa 5 lat od operacji. Niestety tę postać raka żołądka wykrywa się u chorych dość rzadko. U większości pacjentów (85–90%) w chwili rozpoznania stwierdza się zaawansowaną postać nowotworu żołądka. W takich przypadkach okres 5 lat przeżywa 20–30% chorych.

Leczenie radykalne

Leczenie operacyjne jest jedyną skuteczną metodą wyleczenia nowotworu żołądka. Podczas tej procedury w zależności od stadium zaawansowania usuwana jest część lub cały żołądek z licznymi węzłami chłonnymi. We wczesnym raku żołądka jego resekcje tzn. jego usunięcie może być częściowe, pozostawiając dużą część tego narządu. We wszystkich innych stopniach zaawansowania zaleca się wycięcie całkowite lub przynajmniej 2/3 żołądka.
W trakcie zabiegu operacyjnego usuwa się również regionalne węzły chłonne (powinno być ich minimum 15 w materiale pooperacyjnym). Usunięcie śledziony nie jest zalecane, chyba że stwierdza się jej naciekanie przez nowotwór. Ciągłość przewodu pokarmowego odtwarza się najczęściej poprzez połączenie przełyku z jelitem.

Chemioterapia okołooperacyjna

W zależności o obrazu klinicznego choroby, do leczenie chirurgicznego może zostać włączona chemioterapia. Podawana jest ona w okresie przed-  jak i pooperacyjnym.

Leczenie paliatywne 

W przypadku nowotworu rozsianego, bądź w wysokim stadium zaawansowania prowadzi się leczenie paliatywne. Ma ono na celu wydłużenie życia chorego oraz poprawienie jakości życia, nie prowadzi do wyleczenia.
Wśród dostępnych terapii wyróżnia się metody chirurgiczne oraz chemio- lub radioterapię.
Radioterapia paliatywna jest uzasadniona w przypadkach braku możliwości wykonania resekcji raka żołądka z niedokrwistością oraz zwężenia/niedrożności w okolicy wpustu lub odźwiernika.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania