Nowotwór trzonu macicy jest to nieprawidłowy, niekontrolowany rozrost komórek tworzących trzon macicy. W Polsce każdego roku rozpoznawanych jest ponad 3000 nowych przypadków raka błony śluzowej macicy. Jest to czwarty pod względem zachorowań nowotwór złośliwy u kobiet , stanowi dwunastą w kolejności przyczynę zgonów z powodu nowotworów u kobiet.

Rak trzonu macicy (rak endometrium) jest najczęściej występującym i jednocześnie najlepiej rokującym nowotworem złośliwym narządu płciowego kobiety. Trzon macicy stanowi grubszą i szerszą część macicy, wewnątrz której znajduje się jama macicy – miejsce, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka i rozwoju płodu. Trzon macicy zbudowany jest z błony śluzowej zwanej endometrium i położonego pod nią myometrium zbudowanego z mięśni gładkich. 

W powstawaniu nowotworu podstawowe znaczenie ma nadmierne pobudzenie endometrium przez estrogeny, bez przeciwstawnego działania progestagenów. Estrogeny i progesteron są to hormony płciowe regulujące u kobiet cykl miesiączkowy. Estrogeny najważniejszą rolę odgrywają w organizmie kobiet, ale są też niezbędne dla mężczyzn – ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Progesteron umożliwia zagnieżdżenie zarodka (implantację) w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży.
Do czynników podwyższonego ryzyka zachorowania należą: otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niepłodność lub urodzenie tylko jednego dziecka, zaburzenia hormonalne spowodowane hormonalnie czynnymi guzami jajnika.

NIEPRAWIDŁOWE KRWAWIENIE MACICZNE
Objawem niepokojącym wiele kobiet jest nieprawidłowe krwawienie miesięczne, takie jak krwotok miesiączkowy (obfite lub przedłużające się krwawienie w czasie miesiączki), krwotok maciczny (nieregularne krwawienie między miesiączkami) oraz krwawienie pomenopauzalne. Do częstych przyczyn tych nieprawidłowości należą: polipy macicy, mięśniaki, hiperplazja endometrium, zapalenie błony śluzowej macicy.

ROZROSTOWE ZMIANY BŁONY ŚLUZOWEJ MACICY I MIĘŚNIÓWKI MACICY
Najczęstszymi zmianami rozrostowymi trzonu macicy są hiperplazja macicy, raki endometrialne, polipy endometrialne i nowotwory mięśni gładkich. Wszystkie wymienione zmiany mają tendencje do wywoływania nieprawidłowego krwawienia macicznego, które jest ich najwcześniejszym objawem.


Hiperplazja błony śluzowej macicy
Hiperplazja błony śluzowej macicy jest wynikiem nadmiernej i długotrwałej ekspozycji macicy na estrogeny, w wyniku czego dochodzi do rozrostu komórek błony śluzowej macicy. Nadmiar estrogenów występuje w okresie okołomenopauzalnym, podczas przyjmowania antykoncepcji z nieprawidłowym stosunkiem estrogenów do progesteronu, w zespole policystycznych jajników i w niektórych nowotworach jajników.
Istnieje prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu na podłożu tej zmiany. 


Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania