Tarczyca jest nieparzystym gruczołem produkującym hormony ( gruczoł endokrynny). Znajduję się w przednio-dolnej części szyi. Wytwarza hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, wpływając na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. Tarczyca zbudowana jest z dwóch płatów połączonych węziną. Tworzą ją dwa rodzaje komórek: komórki pęcherzykowe produkujące T3,T4 oraz komórki okołopęcherzykowe nazywane komórkami C, produkujące kalcytoninę.
Produkcja hormonów przez tarczyce regulowana jest przez hormon tyreotropowy (TSH) produkowany przez przysadkę mózgową.
Rak tarczycy jest najczęstszym nowotworem układu wewnątrzwydzielniczego. Najczęściej wywodzi się z komórek pęcherzykowych tarczycy. Rzadziej występuje rak rdzeniasty, który jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z komórek C.
Rak tarczycy występuje rzadko; stanowi około 1 % wszystkich nowotworów złośliwych. Nowotwory tarczycy częściej występują u kobiet. Szczyt zachorowania na ten nowotwór występuję między 40. a 50. rż.. W 90% przypadków są to raki zróżnicowane - dojrzałe, o niskiej złośliwości: brodawkowaty (najczęstszy!) i pęcherzykowy.
Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania