Najczęściej występującym nowotworem złośliwym szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy, który powstaje zazwyczaj w strefie przejściowej między szyjką wewnętrzną a szyjką zewnętrzną. Stanowi około 75 % zachorowań na raka szyjki macicy. Najczęściej jest diagnozowany u kobiet pomiędzy 45. a 60. rokiem życia; w późniejszych latach ryzyko zachorowania maleje.

Innymi typami nowotworów złośliwych szyjki macicy są gruczolakorak i rak mieszany gruczołowy i płaskonabłonkowy. Gruczolakorak wywodzi się z komórek gruczołowych znajdujących się w szyjce wewnętrznej, a rak mieszany gruczołowy i płaskonabłonkowy łączy w sobie cechy morfologiczne obu typów komórek występujących w szyjce macicy. Coraz częściej notuje się zachorowania na raka gruczołowego szyjki macicy, co wynika ze spadku zachorowalności na raka płaskonabłonkowego i na mniejszą skuteczność w wykrywaniu zmian gruczołowych w cytologii. Szczególnie zwraca się uwagę na wzrost zachorowań na gruczolakoraka wśród kobiet młodych.

Innymi nowotworami złośliwymi występującymi w szyjce macicy są m.in. drobnokomórkowy rak neuroendokrynny, czerniak, mięsak i chłoniak. Nowotwory te stanowią jednak mniej niż 5 % diagnoz.

Należy pamiętać, że wszystkie najczęściej występujące nowotwory szyjki macicy, czyli rak płaskonabłonkowy, gruczolakorak, rak mieszany gruczołowy i płaskonabłonkowy oraz drobnokomórkowy rak neuroendokrynny są spowodowane infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania