Jeśli leczenie przyniosło zamierzony sukces terapeutyczny, kolejnym krokiem jest ustalenie planu działania, który pozwoli na monitorowanie stanu zdrowia pacjentki i będzie profilaktyką nawrotu nowotworu.

Najważniejszym elementem profilaktycznym są regularne wizyty u lekarza prowadzącego. Przez pierwsze kilka lat, badania powinny się odbywać co 3-6 miesięcy, a z czasem coraz rzadziej. Zazwyczaj pacjentki pozostają pod opieką poradni onkologicznej przez 5 pierwszych lat po zakończonej terapii. Większość lekarzy będzie zalecała robienie badań cytologicznych, niezależnie od odbytego leczenia; nawet jeśli pacjentka jest po leczeniu operacyjnym, materiał cytologiczny może zostać pobrany z pochwy.

Ponadto, zalecone mogą być dodatkowe badania obrazowe, np. tomografia komputerowa czy badania krwi, obejmujące morfologię krwi obwodowej i charakterystyczne markery nowotworowe, np. CEA, CYFRA 21-1 i inne.

Ważna jest zmiana stylu życia i stosowanie się do zaleceń lekarza w tym aspekcie. Może to oznaczać rzucenie palenia, zmianę diety, wdrożenie aktywności fizycznej czy unikanie specyficznych czynników ryzyka. Więcej o profilaktyce przeczytasz tutaj [profilaktyka].

Czasem, leczenie raka szyjki macicy może wywołać menopauzę (w przypadku wycięcia macicy i jajników), u kobiet, które rozpoczęły terapię przed tym okresem w swoim życiu. Wtedy wprowadzona może być hormonalna terapia zastępcza, w której stosowane są estrogeny lub androgeny z estrogenami.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania