Każda diagnostyka choroby nowotworowej rozpoczyna się wywiadem lekarskim. Lekarz powinien dopytać  pacjenta o niepokojące objawy, oraz dowiedzieć się o występowaniu czynników ryzyka wystąpienia nowotworu. Po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta, lekarz zleca badania diagnostyczne i dodatkowe niezbędne do potwierdzenia nowotworu przełyku.

Podstawową  metodą diagnostyczną  jest endoskopia. Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego nazywana jest gastroskopią. Polega na wprowadzeniu przez usta do przełyku endoskopu - wąskiej giętkiej rurki, która umożliwia zobrazowanie błony śluzowej przełyku i pobranie wycinka do badania histopatologicznego w przypadku zlokalizowania podejrzanej zmiany. Gastroskopia jest badaniem nieprzyjemnym, ale niebolesnym. Pobieranie wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego w trakcie zabiegu również jest niebolesne. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Procedura ta odbywa się przy znieczuleniu miejscowym gardła aerozolem z lidokainą.

Istotne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych takich jak: ultrasonografia (USG) jamy brzusznej oraz zdjęcia rentgenowskiego (RTG) klatki piersiowej. Są niezbędne do ustalenia zaawansowania choroby. Badania obrazowe pozwalają stwierdzić obecność lub brak przerzutów odległych.

W zależności od wskazań diagnostykę można poszerzyć o wykonanie tomografii komputerowej (TK).

Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET-CT)  przydatna jest w wykryciu nawrotu procesu nowotworowego.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania