Rokowanie w raku piersi zależy od szeregu czynników. Do określania rokowania służą czynniki prognostyczne. Pozwalają one lekarzowi prognozować odnośnie rokowania raka niezależnie od stosowanej metody leczenia. Czynniki prognostyczne mówią o tym, jaki będzie prawdopodobny przebieg choroby. Do czynników prognostycznych należą:
- brak komórek nowotworowych w węzłach chłonnych wiąże się z mniejszym ryzykiem nawrotu choroby oraz lepszym rokowaniem. Jeśli przerzuty są obecne, to ryzyko wznowy jest większe;
- im więcej zajętych nowotworowo węzłów chłonnych, tym prawdopodobieństwo nawrotu jest większe. Największym ryzykiem cechuje się zajęcie 4 lub więcej węzłów chłonnych.
- im mniejszy guz, tym mniejsze ryzyko nawrotu choroby;
- największe ryzyko nawrotu choroby mają guzy wielkości = 5 cm.
typ morfologiczny nowotworu – zapalny rak piersi charakteryzuje się gorszym rokowaniem niż inne typy raka piersi;
- im później dochodzi do wznowy, tym lepsze rokowanie. Krótki czas między leczeniem pierwotnym a nawrotem rokuje niekorzystnie;
- wznowa miejscowa – czyli w okolicy pierwotnie operowanej lub napromienianej, rokuje lepiej niż wznowa nowotworu w odległych narządach.
Przeżywalność w raku piersi
Onkolodzy prognozując na temat przeżywalności pacjentów, używają określenia 5-letnie przeżycia. W odniesieniu do raka piersi wskaźnik ten określa, ile procent kobiet przeżyje 5 lat od diagnozy. Na przykład, jeśli 5-letnie przeżycie wynosi 90%, oznacza to, że statystycznie 90 osób ze 100 ze zdiagnozowanym nowotworem przeżyje okres 5-ciu lat od chwili postawienia diagnozy. Oczywiście, pacjentki mogą przeżyć dłużej niż 5 lat. Wskaźnik ten odnosi się tylko do 5-letniego okresu obserwacji, w którym ryzyko nawrotu choroby i śmierci jest największe.
Szacuje się, że: - dla raka w najniższym stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycia wynoszą nawet 100%; - dla raka w II stopniu zaawansowania – około 93%; - dla raka w III stopniu – około 72%; - dla nowotworu w najwyższym stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycia szacowane są na około 22%.
Należy jednak pamiętać, że są to tylko i wyłącznie dane szacunkowe! Opierają się one na ocenie dużych grup pacjentów. Sytuacja każdej pacjentki jest indywidualna, dlatego nie można oceniać szans na przeżycie w oparciu o powyższe statystyki.
Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania