Najczęstszym objawem raka piersi, który dostrzega i zgłasza lekarzowi sama pacjentka, jest wyczuwalny guzek w piersi. Zmiana najczęściej jest twarda, niebolesna, nieprzemieszczalna (sprawia wrażenie jakby była zrośniętą z otaczającymi tkankami). Guzek ma zwykle nieregularne kształty. Najczęściej zlokalizowany jest w górnej zewnętrznej części piersi (ale nie zawsze, może być zlokalizowany w dowolnym miejscu). Istotny jest także fakt, że guzek nie znika lub nie zmniejsza się w zależności od cyklu menstruacyjnego. Zdarza się także, że masa w piersi jest bardziej zaokrąglona, tkliwa przy dotyku i miękka. Dlatego też nie wolno ignorować pojawienia się żadnej wyczuwalnej zmiany w piersi!

Do innych objawów, które mogą pojawić się w przebiegu raka piersi, należą:

Zmiany w obrębie piersi:

  • Zmiana wyglądu piersi – powodująca asymetrię piersi. Może to być zmiana kształtu, rozmiaru lub zarysu piersi.
  • Zmiana wyglądu skóry na piersi – na skórze mogą pojawić się wgłębienia, skóra może stać się pomarszczona.  Taki wygląd skóry nazywany jest obrazem „skórki pomarańczowej”. Objaw ten może świadczyć o raku zapalnym piersi. Niepokojącymi symptomami mogą być także stwardnienie lub zgrubienie skóry piersi. Niekiedy nad guzkiem może pojawić się delikatne wciągnięcie skóry.
  • Cechy zapalenia piersi – zaczerwienie skóry, ucieplenie, bolesność piersi i obrzęk to objawy przypominające stan zapalny piersi, za które odpowiedzialny może być rak zapalny piersi. W przypadku raka zapalnego piersi objawy nie ustępują pod wpływem antybiotyku!

Zmiany w obrębie brodawki sutkowej:

  • Wciągnięcie brodawki sutkowej – u niektórych osób brodawki sutkowe są w naturalny sposób spłaszczone bądź skierowane do wewnątrz. Jednak jest taki obraz pojawia się nagle, jest to objaw alarmujący i powinien być niezwłocznie zgłoszony lekarzowi.
  • Wyciek z brodawki sutkowej – wydzielina może być żółtawa lub krwista. Jest szczególnie niepokojąca jeśli jest jednostronna (tzn. wydostaje się tylko z jednej brodawki).
  • Zmiany skórne brodawki sutkowej lub otoczkiłuszczenie skóry w okolicy brodawki, pojawienie się owrzodzenia, strupów lub zaczerwienienia skóry.
  • Świąd lub pieczenie brodawki sutkowej – może współwystępować ze zmianami skórnymi wymienionymi powyżej. Takie objawy są charakterystyczne dla choroby Pageta brodawki sutkowej. Świąd lub pieczenie brodawki może także zwiastować raka zapalnego piersi.

Zmiany w obrębie pachy:

  • Guzki w dole pachowym – u niektórych pacjentek wyczuwalne są twarde, zwykle niebolesne guzki, będące powiększonymi węzłami pachowymi. Powiększenie węzłów pachowych może towarzyszyć wyczuwalnemu guzkowi piersi po tej samej stronie lub wyprzedzać pojawienie się masy w piersi. Powiększeniu mogą także z czasem ulec węzły chłonne w okolicy nad obojczykiem.

Późne objawy raka piersi:

  • ból – nie jest to raczej typowy objaw dla wczesnego raka piersi. Ból pojawia się, gdy nowotwór nacieka inne struktury, takie jak ściana klatki piersiowej. Ból może towarzyszyć rozsianej chorobie, gdy rak spowoduje przerzuty do kości
  • utrata apetytu i spadek masy ciała;
  • bóle głowy, podwójne widzenie, zaburzenia świadomości – mogą być oznakami rozsiewu nowotworu do mózgu;
  • złamania patologiczne – czyli takie, które powstają w wyniku drobnego, często niezauważalnego urazu. Złamania patologiczne są spowodowane osłabieniem struktury kości, zmniejszeniem ich wytrzymałości na urazy. Są efektem rozsianej choroby z przerzutami do kości;
  • żółtaczka – może być efektem rozsiewu choroby i przerzutów raka piersi do wątroby.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania