Leczenie pacjentek, u których nastąpi nawrót choroby zależy od rodzaju leczenia pierwotnego i czasu, który minął od zakończenia leczenia, a także od podtypu biologicznego nowotworu, jego wielkości i lokalizacji.

Jeśli nawrót nastąpił po leczeniu oszczędzającym, wykonuje się amputację piersi i usuwa węzły chłonne, jeżeli nie były usunięte wcześniej.

Jeśli nawrót nastąpił po amputacji piersi i jest możliwe usunięcie zmiany, wycina się nowotwór i ewentualnie stosuje uzupełniającą radioterapię (tylko jeśli nie była stosowana wcześniej). Jeśli nie jest możliwe usunięcie zmiany chirurgicznie, stosuje się radioterapię.

Jeśli nawrót dotyczy węzłów chłonnych, usuwa się je chirurgicznie (jeśli zabieg jest możliwy) oraz stosuje się radioterapię. Jeśli wycięcie nie jest możliwe, stosuje się tylko radioterapię. Jeśli natomiast obszar ten był już napromieniany, wówczas stosuje się chemioterapię.

U pacjentek z nowotworem hormonozależnym stosuje się uzupełniającą hormonoterapię. U pacjentek z rakiem hormononiezależnym stosuje się uzupełniającą chemioterapię.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania