• WHO  G I – gwiaździak włosowatokomórkowy astrocytoma pilocyticum

Jest to guz łagodny, dobrze odgraniczony od prawidłowych struktur mózgowia. Nie nacieka na tkanki sąsiadujące, nie wykazuje tendencji do tak zwanej transformacji złośliwej, ozncza to, że rokowanie jest bardzo dobre, całkowite wycięcie zmiany oznacza wyleczenie.

  • WHO G II – gwiaździak włókienkowy astrocytoma fibrillare 

Nowotwór ten charakteryzuje się powolnym wzrostem, co sprawia, że czas pomiędzy wystąpieniem pierwszych symptomów a rozpoznaniem może być długi, sięgający niekiedy kilku lat. U dorosłych z reguły lokalizuje się w półkulach mózgu, natomiast u dzieci umiejscawia się często w tylnym dole czaszki – w pniu mózgu i móżdżku. Ten rodzaj nowotworu przy nawrocie choroby wykazuje progresję do zmian bardziej złośliwych.

– żółtakogwiaździak pleomorficzny pleomorfic xanthoastrocytoma

Występuje przede wszystkim u ludzi młodych. Lokalizuje się zazwyczaj na powierzchni półkul mózgu, rzadziej w móżdżku. Najczęściej zajmuje płat skroniowy. Rokowanie w przypadku tego nowotworu jest dobre. Przeżycie wynosi zazwyczaj, około 10-20 lat.

  • WHO III – gwiaździak anaplastyczny astrocytoma anaplasticum 

Jest guzem o wysokiej złośliwości (III° według WHO). Nieleczone guzy tego typu w znacznej części przypadków ulegają progresji do glejaka wielopostaciowego.

  • WHO IV – glejak wielopostaciowy glioblastoma multiforme – GBM 

Jest to najbardziej złośliwy glejak pochodzenia astrocytarnego. Charakteryzuje się szybkim wzrostem. Okres pomiędzy wystąpieniem pierwszych objawów a rozpoznaniem jest zazwyczaj krótszy niż 6 miesięcy. W przypadku wtórnych glejaków, czyli tych, które powstały na podłożu zmian o niższym stopniu złośliwości, czas ten się wydłuża. Glejak wielopostaciowy to najczęściej spotykany pierwotny nowotwór OUN. Stanowi do 55% wszystkich glejaków, a ogółem około 25% nowotworów mózgu u dorosłych. Pojawia się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Szczyt zachorowań przypada między 45. a 60. rż, jednak nowotwór występuje w każdym wieku, również u dzieci.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania