Najczęstszym objawem raka jamy ustnej jest zmiana w obrębie struktur jamy ustnej w postaci zgrubienia śluzówki, plamki o białym lub czerwonym zabarwieniu lub niegojącego się w ciągu 3 tygodni owrzodzenia. Zmiana może być bolesna bądź niebolesna oraz może powodować uczucie dyskomfortu w jamie ustnej. Z uwagi na to, że objawy te są niespecyficzne (mogą występować też w innych, łagodniejszych schorzeniach), mogą zostać mylnie zinterpretowane jako objawy zakażenia, np. afty. Niezwykle istotny jest zatem fakt, że w przypadku choroby nowotworowej, opisane zmiany nie zmniejszają się po zastosowaniu preparatów odkażających jamę ustną bądź antybiotyków oraz nie ulegają zagojeniu w ciągu 3 tygodni. Takie zmiany powinny wzbudzić niepokój i wymagają konsultacji lekarskiej.
Zmianom tym najczęściej towarzyszy ból, który nasila się pod wpływem dotyku, w takcie jedzenia i picia. Może także pojawić się uczucie mrowienia języka lub zaburzenia czucia w obrębie jamy ustnej. W przebiegu nowotworu wystąpić może również krwawienie z jamy ustnej, związane z silnym ukrwieniem zmian.
Przy bardziej zaawansowanych zmianach mogą wystąpić: ograniczenie ruchomości języka, trudności w połykaniu i związany z tym ślinotok (wynikający z utrudnień w połykaniu śliny), przykry zapach z ust, a także szczękościsk (brak możliwości pełnego otwarcia ust). O zaawansowanym charakterze choroby świadczą także powiększone węzły chłonne szyi.
Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania