Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, nowotwory jajnika są 6. co do częstości chorobą nowotworową wśród kobiet w Polsce oraz stanowią 4. co do częstości przyczynę zgonów u kobiet. Na przestrzeni ostatnich 30 lat odnotowano dwukrotny wzrost zachorowań na ten nowotwór. Rak jajnika jest odpowiedzialny za 5% zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym kraju. Rocznie w Polsce stawianych jest około 3600 nowych rozpoznań. Większość zachorowań występuje po 50 rż (80%), przy czym większość z nich rozpoznaje się u kobiet między 50 a 69 rż. Według danych z 2012 r., liczba kobiet chorych na raka jajnika w Polsce wynosiła 3544. (Współczynnik zachorowalności 17,8/100tys)

Dane dotyczące zachorowalności na raka jajnika w Polsce wskazują na to, że zapadalność na ten nowotwór w naszym kraju należy do najwyższych w Europie.

Nowotwór nadal rozpoznawany jest zbyt późno – około ¾ rozpoznań diagnozowanych jest w III lub IV stadium zaawansowania. Konsekwencją tego są wyniki leczenia choroby – tylko 30% kobiet przeżywa 5 lat od postawienia diagnozy. Co roku w Polsce na raka jajnika umiera ok. 2500 kobiet.

Prognozy dotyczące leczenia raka jajnika wskazują na to, że liczba kobiet pozostających pod opieką z powodu tej choroby będzie systematycznie wzrastać do roku 2030. Liczba ta (w zależności o stosowanej metody prognozy) wzrośnie o 87-109%.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania