Badania przesiewowe to takie, które przeprowadza się u osób nieposiadających objawów choroby, w celu jej jak najwcześniejszego wykrycia i wyleczenia. Badania przeprowadza się w całej populacji lub w grupach zwiększonego ryzyka (np. u w określonej grupie wiekowej). Celem jest wykrycie choroby we wczesnej fazie. Przesiewowe badania służą zmniejszeniu śmiertelności wywołanej daną chorobą. Nie istnieją skuteczne badania przesiewowe umożliwiające wczesne wykrycie raka jajnika. Dotyczy to także kobiet, u których stwierdzono mutację w obrębie genów BRCA1 i BRCA2. Jak dotąd nie udało się zidentyfikować charakterystycznych zmian przedrakowych w jajniku (czyli nieprawidłowości na podłożu których w dużym prawdopodobieństwem może rozwinąć się nowotwór). 

Wykrywalność raka jajnika w niskich stadiach zaawansowania jest niska - dotyczy około 20-30% przypadków. Bez wątpienia kobiety, które regularnie uczęszczają do ginekologa, mają większe szanse na wcześniejsze wykrycie ewentualnych patologii w obrębie jajników. Pomocnymi badaniami w diagnozowaniu raka jajnika we wczesnych fazach rozwoju są: przezpochwowe USG oraz oznaczanie markeru CA-125. (więcej w DIAGNOSTYKA)

Wśród działań mających na celu profilaktykę raka jajnika istotną rolę odgrywa prewencyjne usunięcie przydatków (jajników z jajowodami i otaczającymi je tkankami) u nosicielek mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2 bądź u kobiet z zespołem Lyncha. Kobietom tym zaleca się usunięcie przydatków po zakończeniu planów rozrodczych, najpóźniej na początku 5. dekady życia. (więcej w GENETYKA)

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania