Objawem raka skóry jest pojawienie się charakterystycznej zmiany skórnej. Do takich zmian należą m.in.:
Każdy człowiek posiada jakieś zmiany na skórze, mogą być to pieprzyki, piegi czy blizny. W diagnostyce raka skóry bardzo ważna jest regularna samoobserwacja pacjenta. Pozwala ona nie tylko na zaobserwowanie nowych zmian na skórze, ale również przekształcenia w obrębie wcześniej obecnych znamion.
Jeżeli pacjent zauważy jakąkolwiek podejrzaną zmianę, powinien udać się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki. Lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat jego stanu ogólnego, a potem przejdzie do szczegółowych pytań na temat zmiany, np. kiedy się pojawiła, czy daje jakieś nieprzyjemne objawy, czy w rodzinie ktoś chorował na raka skóry itd. Następnie oceni zarówno wskazaną przez pacjenta zmianę, jak i całe ciało, w poszukiwaniu ewentualnych podobnych znamion, a także zbada węzły chłonne. Do badania skóry może użyć klasycznego dermatoskopu lub wideodermatoskopu - są to narzędzia, które pozwalają na obejrzenie skóry pod dużym powiększeniem, a w przypadku wideodermatoskopii, możliwe jest rejestracja obrazu na komputerze i przypisania go do odpowiedniego pacjenta. Oba warianty dermatoskopii zapewniają precyzyjne i bezbolesne badanie.
Jeżeli lekarz stwierdzi, że zmiana może być nowotworowa, zleci wtedy biopsję, czyli pobranie fragmentu podejrzanej zmiany. Najczęściej zmiany wyglądające na nowotworowe są od razu wycinane przez chirurga w całości i fragmenty tego wycinka, służą za materiał biopsyjny. Więcej o wycinaniu znamion i leczeniu przeczytasz tutaj: [link do leczenia]. Materiał zostanie zbadany przez histopatologa, który postawi ostateczne rozpoznanie na podstawie wyglądu mikroskopowego komórek pochodzących ze zmiany. Dopiero wtedy lekarz prowadzący może wydać diagnozę o ewentualnym nowotworze i przystąpić do adekwatnego leczenia choroby.
Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania