Wybór metody leczenia operacyjnego zależy od lokalizacji guza, dostępnego narządu do odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego ( po usunięciu fragmentu przełyku z guzem) i doświadczenia oraz preferencji chirurga. Ciągłość przewodu pokarmowego odtwarzana jest poprzez połączenie przełyku z żołądkiem, który przemieszczony zostaje do klatki piersiowej.

Leczenie chirurgiczne proponowane jest wszystkim chorym z resekcyjnym  (możliwym do usunięcia) rakiem przełyku, których stan ogólny i wydolność pozwalają na wykonanie takiej operacji.

U osób niekwalifikujących się do zabiegu operacyjnego z powodu współistniejących chorób  lub niewyrażających zgody na leczenie chirurgiczne i będących w dobrym stanie ogólnym stosuję się chemioradioterapię (CRTH).

Kryteria braku możliwości usunięcia guza:

  • guzy T4b z naciekaniem serca, dużych naczyń, tchawicy lub innych narządów,
  • guzy o dużych rozmiarach z przerzutami do węzłów chłonnych w wielu lokalizacjach, u pacjentów w  podeszłym wiekiem lub złym stanem sprawności ogólnej,
  • guzy pierwotnie nieoperacyjne przy braku odpowiedzi (lub progresji) na leczenie przedoperacyjne,
  • rak połączenia przełykowo-żołądkowego, tzn. dolnego odcinka przełyku z przerzutami do węzłów chłonnych nadobojczykowych,
  • chorzy z przerzutami odległymi.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania