Leczenie radykalne ma na celu całkowite wyleczenie z choroby. Polega na usunięciu wszystkich komórek nowotworowych. Niestety, nie każdy pacjent może być poddany radykalnej terapii. Niekiedy choroba jest zbyt zaawansowania i usunięcie nowotworu w całości nie jest możliwe. Czasami pacjent nie kwalifikuje się do takiego leczenia ze względu na zły stan ogólny (współistniejące choroby, podeszły wiek, przeciwwskazania do operacji).

Podstawową metodą radykalnego leczenia raka nerki jest zabieg chirurgiczny. Istnieje kilka metod leczenia chirurgicznego. Wyróżniamy:

  • nefrektomię – usunięcie całej nerki wraz z otaczającymi ją tkankami;
  • częściową nefrektomię – usunięcie fragmentu nerki zawierającego guza. Zabieg wykonuje się w przypadku guzów mniejszych, do 7 cm średnicy;
  • wyłuszczenie guza (enukleacja) – usunięcie jedynie guza z miąższu nerki.

Zarówno częściowa nefrektomia, jak i wyłuszczenie guza są metodami oszczędzającymi, umożliwiającymi zachowanie czynnego miąższu nerki. Niestety, nie każdy pacjent może mieć wykonany taki zabieg. Nie kwalifikują się do niego chorzy, u których guz jest większy niż 7 cm bądź jeśli nacieka okoliczne struktury – np. naczynia krwionośne lub tkanki (taki nowotwór nazywany jest rakiem miejscowo zaawansowanym. Wówczas konieczne jest usunięcie całej nerki. Po zabiegu operacyjnym nie stosuje się uzupełniającej (czyli pooperacyjnej) chemioterapii. Pacjent po operacji poddawany jest regularnej obserwacji.

Jeśli stan zdrowia pacjenta nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, wówczas stosowane są alternatywne metody leczenia raka. W przypadku guzów niewielkich – należą do nich przezskórna ablacja prądem o częstotliwości radiowej (RFA), krioablacja lub ablacja wziązką fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu (HIFU). Metody te polegają na przezskórnym niszczeniu komórek nowotworowych z wykorzystaniem odpowiednio prądu, niskich temperatur, ultradźwięków. W przypadku guzów małych metody te są bezpieczne i skuteczne. Istnieje jednak ryzyko, że nie wszystkie komórki nowotworowe ulegną zniszczeniu. Prawdopodobieństwo nawrotu choroby jest zatem większe niż po zabiegu operacyjnym. W przypadku nowotworu miejscowo zaawansowanego (naciekającego okoliczne struktury lub tkanki), jeśli istnieją przeciwwskazania do nefrektomii, alternatywną metodą leczenia jest embolizacja. Metoda ta polega na zamknięciu naczyń nerkowych, co w konsekwencji spowoduje niedokrwienie guza i jego martwicę. Zabieg wykonuje się poprzez wprowadzanie cewnika do naczyń drogą wkłucia w pachwinie. 

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania