Rozwój medycyny umożliwił wprowadzenie badań molekularnych. Na ich podstawie można stwierdzić charakterystyczne nieprawidłowości w materiale genetycznym dla danego nowotworu. Stanowi to punkt uchwytu dla nowo powstających leków. Leczenie czerniaka uogólnionego z przerzutami odległymi nadal sprawie duże wyzwanie dla współczesnej medycyny. Dlatego w przypadku czerniaka prowadzone są liczne badania kliniczne mające na celu wprowadzenie i rejestracje nowych, skutecznych leków. Leki celowane działają w oparciu o zablokowanie kinazy BRAF, co skutkuje przerwaniem i spowolnieniem namnażania się komórek nowotworowych.

  • Ipilimumab (Yervoy) zarejestrowany w Europie w leczeniu chorych na przerzutowe czerniaki po niepowodzeniu wcześniejszej terapii wykazał w dwóch badaniach znamienne wydłużenie przeżywalności całkowitej.
  • Dabrafenib stosowany u dorosłych pacjentów z nieoperacyjnym czerniakiem lub z czerniakiem z przerzutami z mutacja BRAF.
  • Trametinib stosowany w skojarzeniu z Dabrafenibem w nieoperacyjnym czerniaku.
  • Wemurafenib (Zelboraf) stosowany w leczeniu pierwszej linii u chorych na przerzutowe czerniaki z mutacją BRAF.
  • Niwolumab lek w trakcie badań klinicznych. Pembrolizumab lek w trakcie badań klinicznych, stosowany w czerniaku uogólnionym.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania