Rak jajnika

14 lat temu
Zachorowałam w lipcu tamtego roku.Był to szok,do konca nie wierzyłam,ze mnie to spotkało.Zaczęło sie nagle.Całe zycie zdrowa jak ryba.Póżno,jak zwykle przy I ttym raku pózno.I tutaj zaczyna się moje forum.....Dlaczego tyle krzyczy się o raku piersi,o raku szyjki macicy,a o raku jajnika nic.Mamy profilaktyczne badania cytologiczne,mamografię,a o badaniu CA 125 nikt nam nawet nic nie mówi.Przecież o raku jajnika mówi się(dzisiaj to wiem)"cichy zabójca".Dlaczego ma tak znikomą wyleczalnośc.......Jego wykrywalnośc jest w 3,4 stadium,wiadomo co to znaczy.....Nikt nam kobietom nie mówia by profilaktycznie badac sobie krew,bo to jest jedyna szansa aby uchwycic go szybciej.I wbrew pozorom choroba ta nie dotyczy kobiet tylko po40-tce.Umierały przy mnie dziewczyny,które miału niespełna 20-cia lat.Czy na prawdę w naszym kochanym kraju nie możemy zrobic nic,aby uświadomic przynajmniej kobietom co może im grozic?Ja przeszłam cięzką operacje,dzisiaj jestem zdrowa i wierzę,że tak zostanie.Wiem,że to moja siła mnie pcha do przodu.Tej siły życzę każdemu
26202 odpowiedzi:
  • 6 lat temu

    Midi90, mówiąc o radioterapii, lekarka miała pewnie na myśli węzeł nadobojczykowy. Na ten węzeł często słabo działa chemioterapia, za to dobrze radio. W dodatku ten węzeł nie leży w pobliżu ważnych życiowo organów i przy radioterapii istnieje niewielkie ryzyko, że coś zostanie uszkodzone. Niestety, nie dotyczy to węzłów we wnęce wątroby i płuc, przynerkowych, niektórych piersiowych.

  • 6 lat temu

    Wczoraj miałam czwarty wlew Taxolu. Marker przed chemią był 50,5, po trzech wlewach - 67,9, rośnie i to szybko. Rozmawiałam z lekarką, ale w sumie nie wiem o co jej chodziło. Powiedziała, że właściwie to trzeba by było zrobić TK i sprawdzić, jak zachowują się te zmiany, ale nie bardzo widzi sens TK, bo z kontrastem już mi nie zrobią ze względu na wysoką kreatyninę (1,22 przy normie do 0,9), a bez kontrastu to nic nie będzie widać. Może czekała, że sama zrezygnuję z Taxolu? Pewnie tak bym zrobiła, ale na pytanie co dalej zamiast Taxolu, zaczęła się wykręcać i nie zaproponowała w sumie niczego. Skończyło się na tym, że na kolejny wlew mam się zgłosić przed godz. 17.00 na Nowy Rok! Fajnie, co? I to się nazywa Taxol cotygodniowy! Poprzednie też były co dwa tygodnie. Nic dziwnego, że nie działa. No i teraz mam zagwozdkę - co dalej, rezygnować czy nie? Właściwie, skoro nie działa, to po co się truć i pompować to cholerstwo nadal, a może jednak mimo rosnącego markera, trochę działa i nieco hamuje rozwój raka, może bez tego byłoby jeszcze gorzej? Chyba nie ma tu mądrej odpowiedzi.

  • Nana i tak źle i tak niedobrze.Być może taxol trochę jednak hamuje cholerstwo.

  • Nana może to jest dobry moment żeby zobaczyć jak wzrośnie marker w tej dziurze między taxolami,będziesz miała może jakieś porównanie.Szkoda że tego Tk Ci nie zrobią...

  • 6 lat temu

    Pies ganiał TK, skoro tak bardzo skoczył marker, to wiadomo, że zmiany się powiększyły. Obawiam się, że ten Taxol nie działa zupełnie. Kiedyś genetyk dr H.  mówił, że mutantkom Taxol jest niepotrzebnie podawany, bo przy tej mutacji nie działa. Być może miał rację. Zaczynam się obawiać, że jednak lekarka chciała, abym sama zrezygnowała z Taxolu. Jej nie bardzo wypada to zrobić, bo przecież morfologię mam dobrą, a najczęściej właśnie z tego powodu kończy się leczenie onkologiczne i zaczyna się typowo paliatywne (hospicjum).  A tu morfologia dobra, ale kończą się możliwości co do podania leków. Nie miałam jeszcze Topotekanu, ale on już nie bardzo wchodzi w grę ze względu na nerki. Nie wiem nic na temat Vepesidu, ale ten lek jeszcze nie jest refundowany. Wiem, że może być mimo to podawany, o ile lekarz wystąpi do NFZ o umożliwienie leczenia niestandardowego i odpowiednio to umotywuje. Zobaczymy.

    Wpis edytowany dnia 12-12-2017 21:37 przez nana
  • nana nie wiem (nie pamiętam) gdzie się leczysz ale może pojedź w którąś środę do CO Bydgoszcz do prof W. na konsylium?

  • 6 lat temu

    MW, co do depresji to borykałam się z nią wiele lat. O dziwo w trakcie leczenia onkologicznego trzymałam sie całkiem nieźle. Jeżeli mama korzysta z pomocy poradni zdrowia psychicznego, to warto, żeby tam z nią  zajrzeć. U mnie w tym miesiącu minie 3 lata od zakończenia leczenia i teraz dopiero czuję się gorzej psychicznie, więc wróciłam do antydepresantów. Psychika jest ważna i w razie załamania warto skorzystać z pomocy jak najprędzej, bo depresja długo nie leczona lubi przechodzić w stan przewlekły. Jak leżałam na onkologii to przychodziła na oddział pani psycholog i każda mogła z nią porozmawiać. Zapytaj jak to jest u Was. Ja nie czułam potrzeby takiej rozmowy, ale dziewczynom bardzo pomagała.

  • 6 lat temu

    ania_walczę_o_mamę wysłałam Ci wiadomość prywatną :)

  • odpisałam:-)

  • 6 lat temu

    z mamą nie jest dobrze. Lekarz powiedział ze choć wszystko wycięli radykalnie+sieć bo tam był duźy guz...to są jakieś zmiany widoczna w TK na wątrobie. O tym nawet nie mowilam mamie. Mama widziala sie z psychologiem w szpitalu. Wczoraj wyszlýśmy ze szpitala...za namową pani psycholog poszłysmy do psychiatry dziś....ale u mamy problem jest w tym ze jak jest w tej strasznej dziurze to nie je nic i w zasadzie nie pije...to mnie tak martwi. Na razie jestem z nią ale jak bedzie w następnym tygodniu....nie wiem. Musze wrócic do pracy...jesli ona nie dźwignie sie sama to jestem przerażona przyszłością. Jak nie będzie jadla a tylko bedzie wymìtować to jak przejdzie chemię?na razie olpikuję sie nią jak umoem najleliej...ale potem? Chociaz powtarza ze chce żyć dla mnie....tak mi jest wtedy smutno. Mam wyrzuty ze zalewan swoimi troskami Was, Was ktore też potrzebujecie optymizmu i pozytwnych informacji. Przepraszam.



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat